Prieskoninės žolelės

Kiekviena gera namų šeimininkė ar tikras virtuvės gurmanas žino, kokie svarbūs yra žalumynai. Prieskoninės žolelės ne tik paskanina maistą ir suteikia jam išskirtinio skonio, bet padeda ir virškinimo procesui. Nors prieskonines žoleles galima auginti darželiuose bei daržo lysvėse, daugelis jas augina ir tiesiog ant palangės. Krapai, petražolės, raudonėliai ir čiobreliai – prieskoninės žolelės, dažnai auginamos namuose. Kada ir kaip jas sėti? Keletas patarimų, padėsiančių atsakyti į rūpimus klausimus.

Krapai. Tai vienmečiai žoliniai augalai, užaugantys iki 40–120 cm aukščio. Krapus sėjame tik pasibaigus šalnoms, tačiau tinkamiausias sėjos metas yra pirmosios gegužės savaitės, kai dirva yra tinkamos temperatūros ir prikaupusi drėgmės. Sėjant žaliajai masei, tarp eilučių rekomenduojama palikti 15–20 cm tarpus, sėjama į 1,5 cm gylį. Krapai mėgsta saulę ir drėgmę, todėl tinkamiausia priesmėlio arba priemolio dirva. Auginti krapus nesunku: užtenka 2–3 kartus palaistyti, galima papildomai patręšti azoto trąšomis, patartina purenti tarpueilius, išrauti piktžoles. Populiariausios krapų veislės – „Oliver“, „Monarch“, „Gewohnlicher“ ir „Mammoth“.

Petražolės. Jos yra dvimečiai lapiniai arba šakniavaisiniai prieskoniniai augalai, priklausantys salierinių augalų grupei. Petražolės – vienas populiariausių ir dažniausiai vartojamų prieskoninių augalų. Jos skirstomos į šaknines ir lapines. Pastarosios auginamos dažniau ir vartojamos tiek patiekalams pagardinti, tiek stalui papuošti. Populiariausios veislės – „Laura“ ir „Xenon“. Petražolės mėgsta purią priemolio ir priesmėlio dirvą, patręštą organinėmis trąšomis. Šios prieskoninės žolelės mėgsta atviras vietas. Petražolės sėjamos į 3 cm gylį rudenį arba pavasarį, dažniausiai balandžio mėnesį. Prižiūrėti petražoles nesunku, tik nereikia jų perlaistyti. Taip pat derėtų nepamiršti ravėti piktžolių ir retinti.

Raudonėliai. Tai daugiametis prieskoninis augalas, užaugantis iki 30–80 cm aukščio. Raudonėliai vertinami ne tik dėl prieskoninių, bet ir dėl gydomųjų savybių. Šis augalas mėgsta purias priesmėlio ir priemolio dirvas. Sėklos sėjamos 0,5–1 cm gylyje, išpurentoje žemėje, paliekant 50–60 cm tarpus tarp eilučių. Raudonėliai nėra reiklūs, todėl itin mėgstami ir Lietuvoje.

Čiobreliai. Tai daugiametis prieskoninis puskrūmio formos augalas. Jis užauga iki 10–20 cm aukščio. Čiobreliams būdingos prieskoninės, gydomosios ir aromatinės savybės. Sėjami balandžio mėnesį. Augalo sėklos labai smulkios, todėl prieš sėjant patartina jas sumaišyti su smėliu. Sėti reikia 1–2 cm gylyje, 20–30 cm atstumu. Čiobreliai mėgsta saulę ir drėgmei laidų dirvožemį. Kaip ir kitas prieskonines žoleles, čiobrelį būtina nuolat ravėti. Populiariausios veislės – „Winter Thyme“ ir vaistinis čiobrelis.