Daugelis žmonių augina įvairias prieskonines žoleles, tačiau tik vienas kitas žino, kokią naudą žmogaus organizmui duoda šviežios petražolės, krapai ar rozmarinas. Pasirodo, daugelis prieskoninių žolelių, auginamų lysvių darželyje, ne tik pagardina daugelį patiekalų, bet yra puikus vitaminų ir mineralų šaltinis.
Prieskoninės žolelės yra unikalūs augalai — juos galima auginti lauko sąlygomis, o atėjus žiemai darželį galima įsirengti ir ant virtuvės palangės. Taigi, šviežias, skanias ir aromatingas prieskonines žoleles galima auginti visus metus!
Prieskoninėse žolelėse gausu vitaminų ir mineralų, todėl kuo daugiau šviežių žolelių vartojame, tuo mūsų organizmas sveikesnis. Galima išskirti net keletą prieskoninių žolelių, kurios yra ne tik skanios, bet ir labai sveikos.
Čiobreliai. Prieskoninė žolelė — vaistas. Čiobrelis padeda kovoti su nuovargiu, silpnumu. Šis augalas labai pasitarnauja sergant peršalimo ligomis, nes efektyviai kovoja su mikrobais ir virusais. Kaip maisto pagardas čiobrelis puikiai tinka prie mėsos ir žuvies patiekalų. Ypač vertinama ir šviežia čiobrelių arbata.
Rozmarinas. Šios žolelės tur dezinfekcinių savybių be to teigiamai veikia kraujospūdį. Rozmarinas padeda kovoti su stresu, nuovargiu. Taip pat tinka gydyti prostatitą, astmą, bronchitą, viršutinių kvėpavimo takų uždegimus. Gaminant maistą rozmarinas naudojamas padažų, sriubų, mėsos patiekalų pagardinimui.
Mėtos. Ramina įtampą, stresą, padeda kovoti su peršalimo ligomis. Ši kvapni žolelė stimuliuoja virškinimo sistemą ir skatina medžiagų apykaitą, todėl tai gali būti puiki natūrali priemonė žmonėms, norintiems atsikratyti nereikalingų kilogramų ir sureguliuoti savo kūno svorį. Kaip maisto pagardas mėtos naudojamos ruošiant žuvies patiekalus, desertus. Mėtos naudojamos įvairių patiekalų, kepinių puošybai.
Krapai. Nuostabaus aromato prieskoninės žolelės ne tik skanios, bet ir labai sveikos. Krapai gerina virškinimą, padeda kovoti su nemiga, mažina odos niežėjimą, perštėjimą, mažina kraujospūdį. Kaip prieskoniai krapai naudojami daugybėje patiekalų. Dėl nuostabaus kvapo ir skonio krapai pagardina bulvių patiekalus, salotas, sriubas ir dar daugelį kitų patiekalų.
Kalendra. Kalendra — ypatinga prieskoninė žolelė. Ji padeda kontroliuoti apetito jausmą ir mažina vidurių pūtimą. Kalendrose gausu karotino, rutino, vitaminų B, B2 ir B3 lobiai, turi kalcio, fosforo, folio rūgšties ir magnio. Kalendrų nuoviras rekomenduojamas sergant uždegiminėmis ligomis ir karščiuojant. Virtuvėje kalendra pasitarnauja kaip įvairių patiekalų pagardas. Ją galima naudoti salotoms, sriuboms, mėsos ir žuvies patiekalams.
Žymos: Krapai