Krapai šaltuoju metų laiku: kaip ir kur auginti?

Atšalęs oras ir artėjanti žiema dažnai kelia liūdesį. Šviežių uogų ir daržovių savo sode reikės dar ilgokai palaukti, o prekybos centruose parduodami produktai ne visada vilioja tiek kaina, tiek ir skoniu. Tačiau nuostabiais kvapais ir skoniais galima save pradžiuginti ir patys — tereikia įsiruošti mini darželį ant savo palangės. Krapai yra viena dažniausiai namuose auginamų daržovių. Juos auginti visai nesudėtinga, o po ranka visada yra nuostabaus kvapo ir skonio prieskonis.

Auginti krapus šaltuoju metų laiku nėra sunku. Krapų auginimui reikalingas vazonėlis, drėgna, puri žemė ir truputis dėmesio. Norint paspartinti krapų dygimą, sėklas, prieš jas pasodinant, galima pamirkyti kambario temperatūros vandenyje. Paprastai krapai sudygsta vos per 10-15 dienų, sulapoja maždaug per 30 dienų. Krapai mėgsta šviesą ir šilumą, todėl vazonėlį su pasėtais augalais reikėtų laikyti gerai apšviestoje vietoje, 15-20 laipsnių temperatūroje. Neskubėkite skabyti krapų lapelių! Skinti krapus patartina tuomet, kai augalas pakankamai tvirtas, tačiau nereikėtų nuskabyti visų augalo lapelių. Tam, kad krapai neperaugtų ir neimtų žydėti svarbu nuolatos augalus palaistyti. Reikia nepamiršti, kad krapas yra vienmetis augalas, kuris nuskynus neatauga, todėl norėdami visada turėti šviežių krapų savo namuose turėsite periodiškai sėti.

Krapų naudojimas ir nauda sveikatai

Krapai universali prieskoninė daržovė. Krapai naudojami kaip prieskonis ar pagardas dėl išskirtinio skonio ir aromato. Jie naudojami įvairių patiekalų ir padažų gamyboje, puikiai tinka salotoms, daržovių patiekalams paskaninti, dedamas į sriubas. Maistui vartojamos krapų šakelės su lapeliais. Dėl puošnios išvaizdos ir ryškiai žalios spalvos krapai tinka maisto puošybai ir dekorui.

Aromatingieji krapai yra ne tik puikus maisto pagardas, bet ir naudingas vitaminų bei mineralų šaltinis. Krapai gerina virškinimą, šalina šlakus, skatina šlapimo išsiskyrimą, normalizuoja kraujospūdį bei šalina meteorizmą, kuris neretai kankina ne tik suaugusiuosius, bet ir vaikus. Krapuose gausu eterinio aliejaus, vitaminų C, B1, B2, P, PP, flavonoidų, kalio, kalcio bei geležies.

Žymos:
This entry was tagged .