Salieras neretai yra vadinami super daržove, nes jo nauda sveikatai – itin reikšminga, be kita ko, salierai žinomi kaip vienos iš geriausių daržovių, norintiems numesti svorio. Tačiau jie mėgstami ne tik dėl naudos sveikatai ir grožiui, bet ir panaudojimo galimybių virtuvėje. Taigi, salierus savo darže auginti tikrai verta, tačiau, kaip tai daryti?
Salierai – grožiui, gerai savijautai ir sveikatai
Salierai yra itin maistingi: jų lapuose gausu vitamino A, o stiebuose – vitaminų B1, B2, B6 ir C. Taip pat salieruose yra kalio, folio rūgšties, kalcio, magnio, geležies, fosforo, sodos ir amino rūgščių. Taip pat natūralios organinės druskos. Įdomiausia, kad termiškai apdorojant salierus dauguma maistinių medžiagų išlieka, priešingai nei daugumoje kitų maisto produktų.
Salierų maistingosios medžiagos yra naudingos sąnariams, o organinė druska yra naudingesnė už įprastą druską. Salierų druska nepavojinga net aukštą kraujo spaudimą turintiems žmonėms. Apskritai, salierai siejami su kraujo spaudimo ir blogojo cholesterolio kraujyje mažinimu dėl salieruose esančių ftalidų.
Neįtikėtina, bet naujausi tyrimai atskleidė, kad salierai yra naudingi kovojant su vėžiniais susirgimais dėl salierų sudėtyje esančio acetileno, stabdančio vėžinių ląstelių augimą, fenolio rūgšties, stabdančios auglių ląstelių dauginimąsi, ir kumarinų, padedančių apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų.
Salieruose esanti druska ir kalis padeda sureguliuoti kūno skysčius, stimuliuoja šlapimo gamybą, padeda geriau funkcionuoti inkstams, pašalinti organizme susikaupusius toksinus ir apsaugo inkstus nuo akmenų susidarymo.
Ir bene žinomiausia salierų nauda – tai nauda lieknėjantiems. Salierų sultys padeda sumažinti potraukį saldumynams ir sočiam bei nesveikam maistui. Be kita ko, yra ir daugiau teigiamų salierų savybių, visos jos leido salierams užsitarnauti super daržovės titulą.
Kaip naudoti salierus?
Dažnai rekomenduojama gerti salierų sultis arba maišyti jas su kitomis sultimis. Tačiau salierai yra plačiai naudojami ir maisto gamyboje: sriubose, troškiniuose, salotose, padažuose ir pan. Salierai pasižymi šiek tiek sūriu skoniu, todėl puikiai tinka naudoti visuose patiekaluose: tiek nesaldžiuose, tiek maišant su saldžiais vaisiais.
Salierai turi būti kieti ir nesuminkštėję, tada jie tinkami vartoti. Tačiau, jei pastebėjote, kad kotai pradėjo minkštėti, apipurkškite juos vandeniu ir padėkite į šaldytuvą. Po kelių valandų jie vėl bus traškūs.
Kaip sėti salierus?
Salierai auginami iš daigų, todėl jau laikas pasirūpinti salierų sėklomis. Sėklos daigams sėjamos kovo mėn.
Sėti reikia į daigyklas, užpildytas durpių substrato ir smėlio mišiniu. Mišinį išlyginkite ir kas 5 cm padarykite 1 cm gylio griovelius sėkloms suberti. Tačiau salierų sėklas galima berti ir padrikai, be griovelių. Sėklas užberkite smėliu ir uždenkite plėvele, kurią nuolat nuimkite ir substratą išvėdinkite. Plėvelę pašalinkite, kai pasirodys pirmieji daigeliai.
Galite rinktis iš skirtingų salierų veislių: valgomųjų salierų Groene Pascal, Albin, Tall Utah, Asterix H, šakniavaisinių salierų Wiener Riesen.
Taigi, jei norite darže auginti daržoves, kurios būtų ne tik plačiai panaudojamos kulinarijoje, bet ir itin naudingos Jūsų sveikatai, gerai savijautai bei grožiui, verta pasėti salierų. Tai daryti reikia jau kovo mėn., todėl laikas pradėti rūpintis sėklomis.
Žymos: salierai, sėklos