Rudens darbai sode

Rudens darbai sode

Ruduo kasmet sodininkus džiugina derliumi ir paskutiniaisiais darbais, po kurių lauks ilgas atokvėpis iki pavasario. Tad, kokie paskutinieji rudens darbai yra svarbūs ir geriau jų nepamiršti?

Nuėmę derlių, parenkite lysves pavasariui

Nurinkę daržo gėrybes, pašalinkite likusias piktžoles, perkaskite bei supurenkite dirvą, patręškite. Per vasarą augalai gėrė iš žemės visas reikalingas medžiagas, todėl sumažėjo dirvožemio derlingumas. Galite tręšti mėšlu arba specialiomis trąšomis, svarbu, kad žemė būtų praturtinta azotu, fosforu, kalciu bei kaliu. Taip pat pravers pabarstyti lysves pelenais, likusiais nuo sudegintų sausų piktžolių be kitų augalų likučių.

Perkasę ir patręšę lysves, palikite kuo daugiau nelygumų, kurie neleistų pavasarį tirpstančiam sniegui subėgti į tarplysvius. Taip išsaugosite lysvėse drėgmę. Be to, šį darbą reikėtų atlikti iki spalio pradžios, kol neprasidėjo intensyvūs lietūs ir nepermirko dirvožemis. Giliai permirkusį dirvožemį perkasti nerekomenduojama, nes ardosi jo struktūra.

Naikinkite ligas ir kenkėjus

Jeigu augalai buvo apkrėsti ligomis, arba per vasarą juos puolė kenkėjai, vertėtų dezinfekuoti dirvožemį ir būtinai pašalinti ligotų, pažeistų augalų likučius. Nors sakoma, kad sirgusių augalų liekanos, suverstos į kompostą neišplatina užkrato, geriau jas saugiai sudeginkite.

Sodinkite daugiamečius augalus

Ruduo – svogūninių gėlių ir braškių sodinimo metas. Žinoma, pastarąsias galite sodinti ir pavasarį, tačiau tulpes, narcizus ir kitas gėles, pražįstančias nutirpus pirmajam sniegui, reikia sodinti nuo rugpjūčio iki pirmųjų šalnų.

Paruoškite augmeniją žiemai

Rudenį reikėtų pasirūpinti žiemojančių augalų apsauga nuo šalčio. Denkite spygliuočių šakomis ar specialiomis, pirktinėmis medžiagomis šalnoms neatsparius krūmelius, vijoklius, rožynus ir kitus augalus.

Mulčas taip pat padės apsaugoti augalų šaknis nuo šalčio bei drėgmės stygiaus. Mulčo danga apklokite plotus aplink jaunus, lepius medelius, neliesdami jų kamienų, taip apsaugosite šaknis nuo neigiamo temperatūrų pokyčio.