Ruduo – laikas, kai sode reikia padaryti šimtus darbų ir visi jie vienodai svarbūs. Tačiau vieną savaitę svarbesni yra vieni, kitą – kiti darbai, todėl reikia tinkamai išdėlioti prioritetus. Rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje sąrašo viršuje turi atsirasti pavasarinių svogūninių gėlių paruošimas žiemoti. Kaip tai tinkamai padaryti, kad sekančio sezono metu vėl galėtumėte džiaugtis įspūdingais žiedais?
Kokios gėlės lauke nežiemoja?
Vienos svogūninės gėlės puikiai peržiemoja lauke, kitoms žiema – neištveriama. Tai kardeliai, begonijos, kanos, jurginai ir kt. pavasarinės svogūninės gėlės. Todėl kiekvieną rudenį, vegetacijos pabaigoje, iki pirmųjų šalčių jų svogūnėlius reikia iškasti ir tinkamai paruošti žiemai, o pavasarį, kai išeina pašalas ir dirva įšyla iki reikiamos temperatūros, vėl pasodinti.
Kaip gėlių svogūnėlius paruošti žiemai?
Svarbu neskubėti svogūnėlių iškasti, nes gumbai nebus spėję užaugti, todėl pavasarį pasodinti augalai neprigis, nes neturės pakankamai naudingųjų medžiagų. Kuo ilgiau svogūnėliai gali išbūti dirvoje ir kaupti jėgas, tuo stipresni augalai bus kito sezono metu. Tačiau negalima ir delsti: tik paspaudus pirmosioms šalnoms, gumbai nustoja kaupti naudingąsias medžiagas, o antžeminė gėlės dalis žūsta, todėl svogūnėlių dirvoje palikti negalima, nes šalnos gali pažeisti ir juos.
Labai svarbu kasant nepažeisti gėlių svogūnėlių, nes net mažiausi įbrėžimai gali tapti ligų šaltiniu. Ir taip žūsta ne tik pažeisti svogūnėliai, bet ir sveiki, kurie yra laikomi vienoje dėžutėje. Svarbu iškasus nupurtyti žemes, pašalinti lapų likučius ir nupjauti stiebus paliekant maždaug 10 cm. Jokiu būdu negalima stiebų laužti, nes kyla grėsmė pažeisti patį svogūnėlį.
Iškasus, nupurčius žemes, pašalinus lapų likučius, nupjovus stiebus, kardelių svogūnėlius reikia gerai išdžiovinti ir laikyti gerai vėdinamoje, sausoje patalpoje, geriausia medinėje dėžutėje su plyšeliais, kad dėžutėje laisvai cirkuliuotų oras. Svogūnėlių taip pat negalima sukrauti per tankiai, vėlgi, dėl oro cirkuliacijos.
Kanų svogūnėlius geriausia net nenupurčius žemių iš karto pasodinti į vazonėlius arba užpilti durpėmis ir taip laikyti per žiemą, o jurginus – padalinti kerus, kad kiekviename naujame kere būtų bent po vieną sveiką akutę, ir nuplovus bei išdžiovinus pamerkti į ištirpintą parafiną arba laikyti dėžutėse sluoksniuojant su sausomis durpėmis, tačiau neuždengiant svogūnėlių kaklelių. Taip pat sluoksniuojant su durpėmis reikia laikyti ir begonijų svogūnėlius.
Optimaliausia temperatūra žiemoti gėlių svogūnėliams yra 5–12 °C, taip pat svarbu, kad būtų užtektinai drėgmės – uždengimas durpėmis padeda išsaugoti daugiau drėgmės, jei patalpa labai sausa, papildomai galima drėkinti orą.
Taigi, įsibėgėjantis ruduo – puikus metas pasirūpinti lauke nežiemojančiomis svogūninėmis gėlėmis. Svarbu jas tinkamai paruošti ir laikyti per žiemą, nes tik taip bus užtikrinamas kokybiškas augalo vystymasis ir žydėjimas sekančio sezono metu.
Žymos: Svogūninės gėlės