NUPJAUTA VEJA – PUIKUS MULČIAS

Kiekvienas daržininkas sutiks, kad mulčiavimas – vienas iš svarbiausių dirvos gerinimo procesų. Jis aprūpina augalus maistinėmis medžiagomis, gerina dirvos mikroflorą, neleidžia plisti piktžolėms, saugo augalų šaknis nuo temperatūros svyravimų ir pan. Taigi, jo nauda – aiški, tačiau, kokį mulčią rinktis? Yra daugybė variantų, tačiau vienas iš lengviausiai prieinamų – nupjauta veja.

Neišmeskite nupjautos vejos

Tokie mulčiai kaip lapai, nupjauta veja ne tik, kad padeda sutaupyti pinigų, bet ir išsklaido mintis, kur dėti vejos arba lapų atliekas. Jas galima išmesti, tačiau tam reikia specialių vietų ir laiko, arba galima panaudoti dar kartą – mulčiuoti. Tačiau svarbu žinoti, kad mulčiuoti galima tik tol, kol dirvožemyje vyksta aktyvus mikrofloros gyvenimas, t. y., kol dirvožemio paviršinio sluoksnio temperatūra yra ne mažesnė nei 6 °C.

Žolės liekanose yra 80–85 proc. vandens, todėl jos suyra greičiau ir yra mažiau rizikos, kad iš jų susidarys vejos veltinis, skirtingai nei nuo kitų negyvų augalų liekanų, pavyzdžiui, lapų.

Kaip mulčiuoti?

Šiandien galima įsigyti specialias mulčiuojančias vejapjoves, kurios veją susmulkina smulkiau, tačiau tam puikiai tinka ir įprasta vejapjovė, geriausia su vejos surinkimo krepšiu. O jei mulčiuojate veją, tiesiog šienaukite be surinkimo krepšio ir palikite vejos likučius paskirstytus po visą veją.

Tačiau, kai šiltasis sezonas, o kartu ir mulčiavimo sezonas, eina į pabaigą, o temperatūra nukrenta žemiau 6 °C ant vejos palikti atliekų nebegalima, taip pat nebegalima ir atliekų skirstyti ant dirvos. Todėl po paskutinio vejos pjovimo būtinai surinkite visas atliekas, nes paliktos atliekos padarys daugiau žalos: po žiemos sezono veja bus pasidengusi sniego pelėsiu.

Įdomu, kaip reikia mulčiuoti? Nupjovę veją, ją tiesiog paskirstykite ant dirvos aplink augalus, išskyrus stiebus. Taip pat galima mulčią paskirstyti pačioje dirvoje, 7–12 cm. gylyje. Pagal poreikį, mulčią reikia papildyti nauju.

Taigi, jei norite sutaupyti tiek pinigų, tiek laiko, nežinote, kaip atsikratyti vejos atliekomis ir siekiate pagerinti dirvožemio savybes, išeitis – nupjautą veją naudoti kaip mulčią.

Žymos:
This entry was tagged .