Įvairūs kopūstai, pavyzdžiui, gūžiniai, ropiniai, briuseliniai, žiediniai ir kt., taip pat kopūstinės daržovės, pavyzdžiui, griežčiai, ropės, ridikai ir kt. – tikri vasaros pabaigos karaliai. Jie plačiai naudojami, auginami ir visų labai mėgstami, be kita ko, šios daržovės puikiai tinka sandėliuoti žiemai. Taigi, kaip prižiūrėti kopūstus ir kopūstines daržovės bei nuo kokių ligų ir kaip apsaugoti?
Kaip prižiūrėti kopūstines daržoves?
Kopūstiniai augalai puikiai prisitaiko prie klimatinių sąlygų, nereikalauja nuolatinės saulės šviesos, šilumos, tačiau yra reiklūs drėgmei. Jų tvirta šaknų sistema reikalauja nuolatinės drėgmės, todėl šias daržoves reikia nuolat laistyti, tačiau saugoti, kad vandens nepatektų ant lapų, nes tai spartina puvimo procesą.
Kopūstus ir kopūstines daržoves reikia per sezoną apkaupti du kartus, nes tai padeda išauginti papildomas šaknis, kurios garantuoja gausesnį derlių. Taip pat reikia nuskinti apatinius pageltusius daržovių lapus.
Tręšti reikia mažiausiai du kartus, geriausia po apkaupimo ir palaisčius arba po gausaus lietaus. Reikia naudoti azoto, fosforo ir kalio trąšas, taip pat galima naudoti organines trąšas. Jei dirva derlinga, daugiau tręšti nėra būtina.
Kokios ligos būdingos kopūstinėms daržovėms?
Pagrindinė kopūstų ir kopūstinių augalų liga – grybo sukeltas šaknų gumbas. Sergančių augalų šaknys yra gumbuotos, su įvairaus dydžio sustorėjimais, turi mažiau smulkiųjų šaknelių, todėl negali pasisavinti tiek vandens ir maistingųjų medžiagų, kiek reikia. Dėl to augalai apvysta, juos galima lengvai išrauti iš žemės, nesuka gūžių arba jos yra labai mažos. Liga sparčiai plinta, todėl dažnai žūsta visas kopūstų arba kopūstinių daržovių derlius.
Šios daržovės taip pat serga kopūstų juodlige, lapų ir ankštarų dėmėtumu, juodąja kopūstų kojele, pilkuoju pelėsiu. Kovoti su šiomis ligomis reikia profilaktiškai: sunaikinti pažeistus augalus, nepalikti augalinių atliekų, nuskinti nuvytusius lapus, laikytis sėjomainos.
Kopūstai ir kopūstinės daržovės yra puikiai prisitaikiusios augti mūsų klimato sąlygomis, nereikalauja ypatingos priežiūros, yra plačiai panaudojamos ir puikiai laikosi per žiemą, taigi, kodėl jų neauginti savo darže?