Ar galima persodinti kambarines gėles rudenį?

Kambarinės gėlės gali džiuginti savo šeimininkus ne vienerius metus tik tuomet, kada yra tinkamai prižiūrimos. Jeigu nesate patyręs gėlių augintojas, tikime, jog dažnai kyla įvairių klausimų: kada ir kuo tręšti, koks geriausias laikas persodinimui ir ar reikia persodinti?

Kambarinės gėlės, kaip ir kiti augalai, nuolat dauginasi, plečiasi, stiebiasi ir kerojasi, todėl net galima laiku nepastebėti, jog užaugusiai gėlei nebepakanka esamo vazono. Tad rekomenduojame retkarčiais patikrinti ar šaknys telpa ir nelenda pro drenažines ertmes. Jeigu nepamatysite, šaknys gali išorėje susipinti ir persodinamą augalą sunku bus išimti iš vazono. Kad taip nenutiktų, gėles reikia laiku persodinti.

Taigi, kada tinkamiausias metas persodinti kambarines gėles?

Priklausomai nuo gėlės veislės, reikėtų atsižvelgti į sezoniškumą, mėnulio fazę ir žydėjimą. Tinkamiausias metas persodinti kambarines gėles yra pavasaris, tačiau vėlgi, priklauso nuo veislės.

Rudenį kambarines gėles galima persodinti, tačiau tik esant būtinybei. Pavyzdžiui:

  • Šaknys nebetelpa vazone. Tuomet galite jų nejudinant tiesiog persodinti į erdvesnius „namus“.
  • Pradėjo gelsti ir nykti lapeliai bei pastebėjote kitus augalo „negalavimo“ požymius.
  • Žemė pradėjo balti, pūti ar/ir pasidengė apnašomis.
  • Substratas akivaizdžiai praradęs savo kokybiškumą. Žemė tapo kieta, sunki ir nederlinga.

Tiek rudenį, tiek pavasarį kambarinius augalus rekomenduoja persodinti peržydėjus.

Jeigu nusprendėte persodinti gėles rudenį ir negalite laukti pavasario, tuomet tinkamai pasiruoškite. Augalą išvakarėse reikėtų užtektinai palaistyti, kad sodinimo dieną žemė būtų pakankamai drėgna ir gausiai nebyrėtų. Naujas vazonas turėtų būti 2-3 cm didesnis tiek į aukštį, tiek į plotį. Persodinant į naująjį vazoną įberkite tinkamos žemės (substrato). Šiek tiek lengvai pabelskite į šonus, kad atšoktų nuo sienelių žemės ir augalas lengviau išsiimtų. Tuomet, tvirtai laikydami už stiebo, ties šaknimis, pamažu traukite ir įkelkite į naująjį vazoną. Įberkite žemių, kad būtų užpildytos šoninės erdvės. Augalas turėtų išlikti tokiame pačiame aukštyje, kokiame ir buvo.

Aprašytas persodinimo būdas tinkamiausias sveikam augalui, tik jau nebetelpančiam į senąjį vazoną. Jeigu kambarinė gėlė ar žemės yra apniktos ligos, persodinimo procedūra gali skirtis.