Amarilio auginimas: patarimai gėlių mylėtojams

Amarilis — daugiametis svogūninis augalas. Amarilis yra nuostabaus grožio gėlė, priklausanti amarilinių šeimos augalų grupei. Manoma, kad augalas atsirado Pietų Afrikoje ir laikui bėgant išplito po visą pasaulį. Yra daug amarilių rūšių. Jos skiriasi savo žiedų formomis ir spalvų gama. Amarilio žiedas yra varpelio formos. Žiedai gali būti raudonos, geltonos, rožinės, purpurinės spalvos, margaspalviai ir vienspalviai.

Amarilio auginimas. Amarilio auginimas nėra sudėtingas darbas, tačiau reikalaujantis atidumo. Amarilio auginimas prasideda nuo svogūnėlio. Paprastai amarilio svogūnėliai būna 5-10 centimetrų skersmens. Kuo didesnis svogūnėlis, tuo daugiau žiedų jis išaugina. Ruošiantis sodinti amarilį, svogūnėlių apačią ir šaknis kelias valandas rekomenduojama palaikyti drungname vandenyje arba kalio permanganato tirpale. Tai pagreitina svogūnėlio prigijimą ir apsaugo nuo ligų. Prieš amarilio sodinimą, rekomenduojama apžiūrėti svogūnėlius ir, jei yra, pašalinti visus rudos spalvos lukštus. Amarilio svogūnėliai sodinami į derlingą, patręštą dirvą, išorėje paliekant 1/2 arba 1/3 svogūnėlio dalį. Pasodintus svogūnėlius reikia laistyti saikingai, taip, kad nebūtų perlaistomas svogūnėlis ir jo šaknys, iki tol, kol nepasirodo pirmieji lapeliai. Amarilis yra šilumos ir saulės mėgėjas. Todėl, jį reikėtų laikyti tokioje vietoje, kurią nuolat šildo saulės spinduliai. Geriausiai tinkanti vieta — pietryčiai arba pietvakariai.

Laikymo sąlygos ir persodinimas. Priešingai nei auginimo laikotarpiu, ramybės periodu amarilio svogūnėliams šviesa nereikalinga. Amarilio ramybės laikotarpis yra ruduo ir vasara. Vegetatyviniu laikotarpiu vazonėlius su svogūnėliais reikia laikyti sausoje vietoje, 5-12°C temperatūroje. Ramybės būsenoje amarilių laistyti nereikia. Pasibaigus ramybės periodui, maždaug vasario pabaigoje, amarilis perkeliamas į šviesesnę ir šiltesnę vietą. Iki to laiko, kol pasirodo pirmosios žiedų užuomazgos, amarilis laistomas periodiškai, tačiau saikingai. Amarilio auginimas susideda iš kelių etapų: sodinimo, auginimo, persodinimo ir priežiūros. Amarilis persodinamas kartą per 2 metus. Dažniausiai po vegetacinio laikotarpio. Gėlė persodinama į derlingą žemę, į sunkų, negilų, 20 cm. vazoną, kad žydėdamas augalas nenusvirtų. Iki pasirodant pirmiesiems žiedams amarilį reikia negausiai palaistyti ir patręšti dirvą. Nudžiūvus žiedams ir lapams gėlės laistyti nebereikia.

Žydėjimas. Amarilis iš kitų daugiamečių gėlių išsiskiria savo žiedų grožiu. Amarilio žiedai tvirti, stambūs, primena varpelio formą ir išauga net iki 20 cm. skersmens. Žiedai auga grupėmis, dažniausiai po 2-4 žiedus, tačiau esant palankioms sąlygoms žiedų gali būti ir daugiau. Amarilio žydėjimo trukmė priklauso nuo oro temperatūros ir šviesos. Gėlė neapkenčia didelių karščių ir šalčių. Tinkamai auginamas amarilis gali žydėti net kelis mėnesius.