Patyrę daržininkai žino, kokią didelę reikšmę derliui turi daržovių daigų kokybė. Pirkdami daigus turguje arba kitoje pardavimo vietoje, ne visada galime būti ramūs, nes kartais juokaujama, kad tai yra tarsi katės pirkimas maiše. Tačiau visada galime būti ramūs ir drąsiai planuoti sėją, kai daržovių sėklas daiginame patys. Tai drąsiai galima daryti namuose ant palangės, o ir laikas, kada reikia daiginti – jau visai čia pat. Ypač svarbu anksčiau pradėti daiginti ilgos vegetacijos daržoves, tokias kaip paprikos, pomidorai, cukinijos, baklažanai, salierai, žiediniai kopūstai, dumplūnės.
Kiek sėklų reikia?
Vienas iš svarbiausių dalykų, kalbant apie daiginimą namuose, yra kokybiškų sėklų ir tinkamo jų kiekio pasirinkimas. Labai svarbu, kad sėklos būtų kokybiškos, nepasenusios, nesudrėkusios ir kitaip nepažeistos. Sėklas, ypač hibridinių veislių, galima papildomai apdoroti 1–2 proc. kalio permanganato tirpalu ar kitomis specialiomis priemonėmis.
Tačiau ne mažiau svarbu ir sėklų kiekis. Specialistai rekomenduoja sėti šiek tiek daugiau sėklų nei numatėte gauti daigų. Tai padės apsidrausti, jei dalis sėklų nesudygtų arba sudygtų prastesnės kokybės ir būtų netinkamos sodinti į dirvą arba šiltnamį. Preliminariai skaičiuojama, kad užsėti vienam kvadratiniam metrui reikia 1–1,5 g pomidorų, 3–5 g kopūstų ir paprikų, 1–2 g salierų sėklų, tačiau, jei norite mėgautis itin ankstyvu derliumi, berkite 2–3, o pomidorų – net 4–5, kartus daugiau sėklų, nes daigus reikės pikuoti.
Kur daiginti?
Daržovių sėklas daigams auginti galima sėti į įvairias dėžutes, vazonus, taip pat į specialias kasetes-daigyklas, polimerinius puodelius, yra metodų, kai sėklos daiginamos kiaušinių lukštuose ir pan. Ką rinktis, kiekvieno daržininko valia, tačiau specialistai rekomenduoja sėklas daiginti specialiose kasetėse-daigyklose, nes tai leidžia sutaupyti substrato, jose auginti daigai pasodinus geriau prigyja, yra atsparesni, nes turi geresnę šaknų sistemą, kuri nėra pažeidžiama persodinant. Galiausiai, specialiose kasetėse-daigyklose auginti daigai yra aukštesni, turi daugiau lapelių, ypač, jei kiekvienas daigas yra auginamas atskirame kubelyje.
Specialios daigyklos su atskirais kubeliais yra patogios, nes jas galima naudoti ne vieną sezoną, tereikia tik dezinfekuoti, jas lengva pernešti, o vienu metu galima daiginti net kelis šimtus daigų. Įsivaizduokite, jei reikėtų pernešti kelis šimtus indelių su daigais į kitą vietą…
Daigyklas geriausia laikyti ant palangių, ypač žiemą, kai yra mažiau natūralios dienos šviesos, optimaliausia ir bene visiems augalams tinkanti temperatūra yra 18–25 °C. Tačiau svarbu žinoti patyrusių daržininkų patarimus: pasėjus sėklas, daigyklas rekomenduojama uždengti plėvele, kurią kasdien trumpam reikia nuimti ir daigus bei substratą pravėdinti; prieš sodinant daigus į dirvą arba šiltnamį, rekomenduojama daigus užgrūdinti, t. y., trumpai išnešti į lauką ir palaikyti. Tokie daigai bus atsparesni ligoms ir atšiaurioms oro sąlygoms, kurių pavasarį neretai pasitaiko.
Taigi, į antrą pusę persivertusi žiema – pats laikas pradėti planuoti šių metų daržovių sėją, o geriausia, ką galite padaryti – patys užsiauginti daigus. Tai leis jaustis ramiau ir būti tikriems, kad padarėte viską, kad derlius užaugtų gausus ir kokybiškas.
Žymos: sėklas