Kuo tręšti daržoves ?

Daržovių tręšimas – vienas iš aktualiausių ir diskutuotinų klausimų. Kuo ir kada tręšti, kad sulauktume sveiko ir gausaus derliaus. Dažnas iš mūsų ieško ekologiškų daržovių arba stengiasi užsiauginti pats, nes parduotuvėse ir turguje dauguma jų yra purkštos ir tręštos įvairiomis žmogui ne itin naudingomis medžiagomis. Žinoma, ūkininkai turi vadovautis tam tikromis nuostatomis ir saugumo reikalavimais, tačiau leistinos trąšos vis tiek nėra tokios sveikos ir „nekaltos“, ypač, jei šaltuoju sezonu daug valgome atvežtinių agurkų, pomidorų ir kitų daržovių, ir vos tik Lietuvos žemei pakirdus po žiemos miego laukiame mūsų šalies augintojų produkcijos.

Vis tik savam darže kokybiško derliaus taip pat nesulauksime, jei žemė nederlinga. Tad pirmiausia nuo jos ir reikėtų pradėti. Jeigu padėtis išties prasta, verta atsivežti kokybiškos žemės. Jei tik norite atgaivinti esamą, kasmet, pjaudami žolę, ją kraukite į vieną talpą ir taip susiformuos mulčas, kuriuo galėsite „atšviežinti“ dirvą bei apsisaugoti nuo nepageidaujamų piktžolių, tuo pačiu pamaitinsite augalų šaknis.

Viena iš universaliausių trąšų – mėšlas. Jame gausu augalams reikalingų mineralinių medžiagų, tačiau reikėtų nepadauginti ir laikytis instrukcijų. 10 kvadratinių metrų plotui reikėtų apie 20-25 kg mėšlo, arba kitaip – humuso. Mėšlas turėtų būti jau gerokai perpuvęs, antraip su juo į dirvą gali patekti piktžolių sėklų ar net ligų sukėlėjų.

Tręšti mėšlu pakaktų kas du ar tris metus, priklausomai nuo esamos situacijos bei dirvos savybių.

Mineralinės trąšos turi dvejopą poveikį – gerai tinka daržovių tręšimui ir skatina jų augimą, tačiau ne itin palankiai veikia pačią dirvą.

Natūralių trąšų yra ir daugiau, ne tik mėšlas ir mulčas. Tai durpės, sapropelis, sideratai, organiškos trąšos iš paukščių mėšlo, biohumusas ir dar daugybė kitų trąšų. Jas nesunkiai išsirinksite specializuotose parduotuvėse, o jei neaišku ką rinktis – visuomet galite klausti aptarnaujančių konsultantų.