Kopūstai – vieni iš populiariausių daržovių mūsų šalyje. Iš jų gaminame salotas, verdame sriubas ir juos rauginame. Kopūstuose gausu vitamino C, taip pat yra A, B1, B2, B6, P, K vitaminų bei kitų maistingų medžiagų. Tad, kodėl gi šių vertingų daržovių neužsiauginus savame darže? Tuomet būsite tikri dėl trąšų ir ekologiško auginimo.
Tačiau prieš sodinant šiuos žaliuosius vitaminų šaltinius, verta pasidomėti galimais netikėtumais ir auginimo sąlygomis.
5 priežastys, kodėl kopūstai nesuka galvų:
- Negalima į sodinimo duobutes dėti šviežio mėšlo, jis turėtų būtų perpuvęs. Taip pat derėtų nepertręšti dirvos, antraip kopūstai „išeis į lapus“.
- Kopūstų daigams nepatinka rūgšti dirva, nes joje susiformuoja sąlygos šaknų gumbų ligai.
- Vienas iš pagrindinių, augančius kopūstus tykančių pavojų – kopūstinio gumbauodžio lervos. Jos pažeidžia vidinį pumpurą ir dėl to sutrinka gūžio formavimosi procesas. Šias lervas deda mažos muselės, panašios į uodus. Deja, kiaušinėlių plika akimi nepastebėsite, net susiformavę lervos sunkiai įžiūrimos. Vėliau jos įgauna citrinos geltonumo atspalvį. Lervos įsikuria dažniausia ties lapkočių pradžia, todėl jie pradeda deformuotis arba visai nustoja augti. Be to, pažeistose vietose gali lengvai įsimesti puvinys. Todėl kopūstus toje pačioje vietoje galite sodinti ne anksčiau kaip po 3 metų. Rudenį pašalinkite piktžoles ir tinkamai parenkite dirvą. Pavasarį susodinę galite pridengti agroplėvele. Atrinkite tik sveikus sodinukus. Sodinkite atsparesnes veisles.
- Medžių pavėsyje augantys kopūstai dėl šviesos stygiaus gali nesukti galvų arba formuoti keletą smulkių gūželių.
- Galvų formavimąsi gali sutrikdyti: techniniai pažeidimai, nudeginimas trąšomis ir šalnos.
Taigi, kaip matote, pavojų gali būti įvairių, tačiau jų įmanoma išvengti, jei tinkamai parengsite dirvą, laiku sodinsite ir saugosite jaunus daigelius nuo kenkėjų antpuolio.
Jei nerimaujate, prieš sodindami klauskite konsultantų ar kitų asmenų, turinčių ilgametę auginimo patirtį, patarimų, tuomet žinosite kaip išvengti galimų nemalonumų ir kaip efektyviausiai spręsti netikėtas kopūstų augimo problemas.