Pavasariui įsibėgėjant, dažno sodininko galvoje ima kirbėti mintis, kada ir kokias daržoves geriausia sėti ir sodinti į dirvą. Tad jei ir Jums šis klausimas neduoda ramybės, susipažinkite su sėjos subtilybėmis.
Kadangi mūsiškas pavasaris ne visada atkeliauja draugiškai nusiteikęs, daržininkai pataria stebėti ne kalendorinio, o gamtinio pavasario atėjimą. Nors daugeliui daržovių, mūsų lietuviškas klimatas nėra baisus, bet norėdami sveikesnių daržovių ir gausesnio derliaus, stebėkite gamtos virsmą ir prisitaikykite prie jo.
Gamtos kalendorius – geriausias patarėjas
Česnakus, svogūnus, petražoles, morkas, ridikėlius, salotas, pastarnokus ir špinatus geriausia sėti tada, kai sužaliuoja gluosniai ir po laukus braido parskridę gandrai. Tuo laiku 10 cm gylyje žemė jau būna įšilusi iki 5 laipsnių.
Sugrįžus kregždėms ir užkukavus gegutei, drąsiai galite sėti salierus arba sodinti jų daigus, sėti pupas, kalendrą, dašius, gelsves, agurkles, vasarą valgomus burokėlius, sodinti ankstyvuosius kopūstus, brokolius, porus, svogūnus ir kt.
Bulviasodžiui geriausias laikas, kuomet sužaliuoja ievos ir sprogsta kaštonų pumpurai, t.y. gegužės mėnuo. Sudaigintas bulves galima sodinti ir šiek tiek anksčiau, t. y. kai dirvos temperatūra nusistovi ne žemesnė kaip 5–6 °C, o nedaigintas – tik tada, kai dirvos temperatūra 8–10 cm gylyje siekia 8 °C.
Gegužės pradžioje ar viduryje, į polietileno plėvele uždengtus šiltnamius, galima susodinti, vasario – kovo mėnesiais pasėtų, aukštaūgių pomidorų daigus, o apie gegužės vidurį, šiltnamiuose jau galima sodinti paprikų ir baklažanų daigus. Žemaūgių pomidorų daigus geriausia sodinti trečią gegužės mėnesio dekadą.
Agurkai, moliūgai ir cukinijos mėgsta šilumą, tad į atvirą gruntą šias daržoves geriausia sodinti gegužės pabaigoje – pradėjus žydėti alyvoms.
Tik neskubėdami ir atsižvelgdami į gamtos ciklus, nepakenksite daržovėms bei atrasite tai, ką Jums geriausiai sekasi auginti.