Ką daryti jei agurkus užpuolė amaras?

Kuriam gi sodininkui neteko kovoti su agurkus užpuolusiais amarais? Tikrai nėra malonu išvysti sužalotus, taip kruopščiai augintus augalus. Vis dėlto, net ir aptikus tokį liūdną vaizdą, nuleisti rankų nereikėtų.

Tad kas gi tas amaras ir kaip su juo kovoti?

Deja, agurkus mėgsta ne tik žmonės. Jie vilioja ir daugybę mums nepageidaujamų smulkių gyvių, galinčių sugadinti didelę dalį derliaus. Vienas šių gyvių ir dažniausiai pasitaikantis agurkų priešas yra moliūginis amaras. Šie kenkėjai siurbia augalų lapų, ūglių, žiedų ir vaisių užuomazgų sultis. Pažeistų agurkų lapai susiraukšlėja, ūgliai iškrypsta, o žiedai ir vaisių užuomazgos nubyra. Amarai išskiria daug lipnių išskyrų, kurios užteršia augalų paviršių ir sudaro palankias sąlygas plisti suodligei. Agurkams kenkia suaugę amarai ir jų lervos.

Kovoje su amarais dažniausiai naudojami įvairūs cheminiai preparatai, kurių visada rasite bet kurioje sodo reikmenų parduotuvėje. Tačiau ką daryti, jei nesinori augalų purkšti chemikalais? Į pagalbą visada galite pasitelkti liaudiškas priemones. Teigiama, kad amarai ypatingai nemėgsta tų vietų, kuriose auga svogūnai ir česnakai. Todėl, jeigu įmanoma, savo daržą planuokite taip, kad šalia agurkų augtų šie, amarų nemylimi kaimynai. Beje, į pagalbą, naikinant amarus, galite pasitelkti ir šių augalų nuovirus. Taip pat, kenkėjams plisti neleidžia pelyno, bitkrėslių, sėjamosios kanapės, karčiosios paprikos vaisių nuovirai, dilgėlės, varnalėšos, rūgštynių šaknų, didžiojo pentinio, šalavijo ištraukos, plačialapio paparčio, paprastojo tabako ištrauka ir nuoviras, pušies spyglių koncentratas, indiškojo Neem medžio, karčiojo musmedžio, saldymedžio, cinamono lapų ir žievės, citrusinių vaisių žievelės bei sėklų ekstraktai.

Beje, vieni didžiausių amarų priešų – boružės, kurioms šie maži kenkėjai tikras delikatesas. Tad, jei netoliese radote boružę, neškite ją į savo agurkų lysvę ir pavaišinkite mėgstamu patiekalu.