Jurginai kilę iš Centrinės Amerikos, todėl jiems lietuviški šalčiai dažniausiai būna pražūtingi. Rodos, šios ryškiaspalvės gėlės mūsų darželiuose karaliauja jau ne vieną dešimtmetį, vis tik tai nekeičia augalų genetikos ir kasmet jais reikia tinkamai pasirūpinti.
Kada ir kaip iškasti jurginus?
Nors minusinė temperatūra – jurginų priešas, tačiau pirmosios šalnos netgi naudingos. Tad rugsėjo mėnesį, vos tik atšalus orams, neskubėkite kasti jurginų gumbų.
Parudavus jurginų lapams, nyksta tik viršutinės augalo dalys, o tuo tarpu svogūnai – bręsta. Pirmosios šalnos stimuliuoja jų augimą ir paruošia žiemojimui bei naujam gyvenimui, kuris prasidės kitą pavasarį. Jei paskubėsite ir iškasite po pirmos šalnos net nepraėjus 2 savaitėms, jurginų gumbai gali neišgyventi ir žiemodami sudžiūti, nes nebus tinkamai subrendę.
Taigi, tinkamiausias laikas jurginų kasimui – spalio pradžia. Žinoma, spalio pabaigos taip pat nederėtų laukti, antraip įšalusi žemė pakenks gumbams.
Jurginų kasimui pasirinkite saulėtą dieną, kad žemė būtų pakankamai sausa, o vėjas džiovintų iškastus svogūnėlius. Šiai procedūrai Jums prireiks orui laidžių dėžių, pertiestų popieriumi, šakių arba kastuvo, o gal net abiejų įrankių.
Sudžiūvusių stiebų kol kas galite ir nekirpti, nes taip bus patogiau prilaikyti. Išsimatuokite ne mažiau kaip 20 cm atstumą nuo jurginų gumburų, tvirtai laikykite už stiebų ir kasdami atsargiai judinkite traukdami į viršų. Stebėkite, kad kastuvu nepažeistumėte svogūnėlių ir nenutrūktų šaknys. Jeigu vienam kasti per sunku, pasikvieskite kažką į pagalbą, dviese bus patogiau – vienas kasite, kitas rausite.
Iškasę jurginų gumbus, patrumpinkite stiebus, palikdami tik kelis centimetrus. Nuvalykite žemes rankomis arba nuplaukite gumburus vandeniu. Bet kokiu atveju, svogūnų džiovinimui prireiks paros. Kol saulė švies ir vėjas džiovins, galite laikyti lauke, o vėliau perneškite į šiltą, vėdinamą patalpą.
Kai gumbai gerai išdžius, laikykite orui laidžiose dėžėse, drėgnoje (~80 proc.), šaltoje (4-8 °C) ventiliuojamoje patalpoje.