Kad ir kaip visus daržininkus ir sodininkus tai liūdina, tačiau visus sodo ir daržo augalus puola įvairios ligos, kenkėjai, augalus neigiamai veikia įvairių medžiagų trūkumas, nepalankios oro sąlygos arba kiti faktoriai, kurie, deja, nuo mūsų nepriklauso. Todėl nenorint rizikuoti derliaus gausa, gėlių grožiu, reikia naudoti įvairias augalų apsaugos priemones. Šiandien tokių priemonių yra labai daug, taigi, kada kokią naudoti ir kaip išsirinkti?
Augalų apsaugos priemonių gausa
Dažniausiai augalų apsaugos priemonės skirstomos į insekticidus, fungicidus, herbicidus, taip pat gali būti naudojamos kitos priemonės. Insekticidai yra naudojami naikinti įvairius sodo ir daržo kenkėjus, fungicidai – kovoti su ligomis, kurias sukelia grybai ir grybeliai, o herbicidai – naikinti piktžoles.
Insekticidai yra veiksmingi prieš įvairius sodo ir daržo kenkėjus – skruzdes, blakes, amarus, vikšrus, kolorado vabalus ir kt. Insekticidais augalus galima purkšti, jais padengti sėklas arba laistyti augalus. Dauguma insekticidų – žmogui nuodingi, tačiau tik naudojimo metu, jei priemonės patektų tiesiai ant odos. Nupurškus, palaisčius arba kitaip apdorojus augalą insekticidais ir praėjus prie konkretaus produkto nurodytam laikui, augalas ir jo vaisiai žmogui – nekenksmingi. Tačiau šiandien yra net ir visiškai nekenksmingų arba tik vidutinio kenksmingumo insekticidų.
Fungicidai pagal vartojimo pobūdį yra skirstomi į apsauginius (profilaktinius) ir gydomuosius, o pagal veikimą – į kontaktinius ir sisteminius. Fungicidai veiksmingi kovojant su maru, miltlige ir kitomis ligomis. Fungicidai žmogui yra vidutiniškai nuodingi, tačiau tik naudojimo metu ir laikotarpiu, nurodytu prie konkretaus fungicido.
Herbicidai pagal poveikį skirstomi į visuotinio veikimo, kai naikina visą augmeniją, ir atrankinio – naikina tik tam tikrus augalus. Herbicidai gali būti arba vidutinio kenksmingumo arba visiškai nekenksmingi žmogui, tačiau juos, bet kuriuo atveju, reikia naudoti atsakingai, nes gyvajai gamtai – jie labai kenksmingi.
Taigi, visi auginantys gėles, daržoves arba kitus augalus žino, kad be specialių augalų apsaugos priemonių tai padaryti – labai sudėtinga, nes augalus puola tiek įvairūs kenkėjai, tiek augalų ligos, tiek piktžolės. Tačiau tokių priemonių bijoti nereikia, nes šiandien jos – greitai įsisavinamos, greitai veikiančios ir greitai suskaidančios kenksmingus sudėties elementus.
Žymos: Augalų apsaugos priemones