Kambarinių gėlių ligos ir kenkėjai

Augalai, kaip gyvūnai ir žmonės, taip pat serga. Todėl sunegalavus tenka ieškoti būdų kaip padėti sau ar augalams. Dauguma ligų gerai pažįstamos ir joms pašalinti taikomi atitinkami būdai bei priemonės. Tad verta susipažinti su populiariausiomis gėlių ligomis ir kenkėjais.

Pagrindinės gėlių ligos

Kambarinių augalų ligas galima pažinti pagal pažeistų lapų bei stiebų požymius. Todėl atsiradus neaiškioms dėmelėms ar kitiems neįprastiems reiškiniams, būtinai atidžiau ištyrinėkite. Tuomet galėsite nustatyti ligą ir pasirinkti tinkamą „gydymo“ priemonę.

Prieš pristatydami ligas ir kenkėjus, norime akcentuoti, kad kai kurios cheminės priemonės gali būti pavojingos Jūsų pačių sveikatai. Todėl nustatę ligą ar kenkėjų rūšį ir išsirinkę reikiamą priemonę, labai atidžiai perskaitykite naudojimo instrukciją bei giežtai laikykitės atsargumo taisyklių.

Viena žinomiausių ligų – miltligė. Galbūt jau teko su ja kovoti šiltnamyje ir gelbėti pomidorus, tačiau nenustebkite, jei tuos pačius požymius pastebėsite ant begonijos ar rožės lapų. Pirmiausia lyg balkšvai pilkšva plėvele aptraukiami lapai, vėliau atsiranda tamsios dėmelės. Tai – grybo kleistokarpiai. Nuo šios ligos padeda tiek liaudiškos (asiūklio arba ūkinio muilo nuoviras, sodos ar acto tirpalas), tiek specialios cheminės priemonės (pavyzdžiui, Burgundijos skystis).

Lapų kūlės gali užklupti kambarinius ir lauko augalus. Tai taip pat grybelinės kilmės liga. Pirmas požymis – atsiradusios tamsios dėmės su gelsvomis grybo sporomis. Šios ligos pažeisti lapai tiesiog nudžiūsta ir nukrenta. Labiausiai lapų kūlės pažeidžia kambarines palmes.

Amarai – vieni iš žinomiausių kenkėjų. Jie puola šiltnamio ir kambario augalus, pvz., begonijas, alokazijas ir kitas. Jei pastebėjote nors vieną susisukusį lapelį, būtinai pažiūrėkite kas kitoje jo pusėje. Pastebėję mažulyčius vabzdžius nedelskite, pasigaminkite iš 50 g česnako ir 1 L vandens tirpalą bei palaikykite 2 paras, tuomet išpurkšite pažeistą gėlę ir jos „kaimynes“. Pastarosios irgi gali greitai apsikrėsti, nes amarai sparčiai dauginasi.

Rodos kambario augalų neturėtų pasiekti įvairūs kenkėjai, tačiau taip nėra. Tripsai, kaip ir amarai, mažyčiai vabzdžiai, labiausiai „mylintys“ palmes, dracenas, paparčius, fikusus, na ir neaplenkiantys kitų, greta esančių kambarinių gėlių. Šie tamsiai rudi vabzdžiai irgi veisiasi kitoje lapų pusėje. Šie greit pabąla, sudžiūsta ir krenta. Tripsus naikinkite specialiomis cheminėmis arba naminėmis priemonėmis.