Kaip formuoti agurkus?

Šiltnamiuose ir daržo lysvėse sparčiai stiebiasi agurkai, tad daržininkams kyla klausimas, ar reikia juos formuoti ir kodėl?

Atviroje dirvoje augančių augalų galima ir neformuoti, o šiltnamyje augančius reikėtų. Tinkamai suformuoti agurkai geriau derės, augins stambesnius vaisius. Be to, taip augalams užtikrinsite šviesą ir drėgmę. Tik būtina įsidėmėti, kad karpyti reikia ne visų veislių agurkus. Priežiūros labiau reikalauja vėlyvieji, t.y. turintys daugiau vyriškųjų (be užuomazgų) nei moteriškųjų žiedų. Dar priminsime, kad agurkų stiebus vertėtų kartas nuo karto apkaupti žemėmis. Taip augalas užaugins daugiau šaknų, pasisavins daugiau maistinių medžiagų ir bus gerokai tvirtesnis.

Tad kaip tinkamai formuoti agurkus?

Pasodinti šiltnamyje agurkai, po 4–5 dienų, špagatu pririšami prie viršuje ištemptų vielų. Virš vienos daigų eilės reikia ištempti dvi eiles vielų. Tam, kad gautų daugiau šviesos, augalai rišami V forma. Labai svarbu pasistengti per daug neįtempti špagato.

Vegetacijos laikotarpiu, augalų viršūnėles, 1–2 kartus per savaitę reikia apsukti aplink špagatą ir nupjauti ūsus bei nuskabyti skurstančius, ligotus ir visiškai sudžiūvusius lapus. Po 10 ar 15 dienų, suformuojamas vieno stiebo augalas, paliekant tik šonines atžalas. Pirmųjų 4 tikrųjų lapų pažastyse išskinami nereikalingi žiedai ir atžalos, o kitoms 5–6 šoninėms atžaloms leidžiama augti iki 20 cm ilgio (nuskabant viršūnes). Dar aukščiau, prie vielos, paliekamos jau 40–50 cm ilgio atžalos (nugnybant viršūnes). Lapų ant augalų turi likti tiek, kad kiekvienam tektų po užuomazgą. Šonines atžalas būtina nuskinti jaunas, kol nespėjo peraugti. Tai daryti reikia atsargiai, nepažeidžiant šalia augančio lapkočio ir užuomazgos.

Beje, būtina įsidėmėti, kad hibridinių agurkų, turinčių vien moteriškus žiedus (pavyzdžiui, „Libelle“ veislės), viršūnėlės neskinamos. Šių rūšių augalams viršutinių lapų pažastyse paliekamos 2–3, žemyn svyrančios atžalos, kurios nuskinamos 1–1,2 m aukštyje.