Žirniai ir pupelės.

Žirniai ir pupelės vienos seniausių ir maistingiausių daržovių, priklausančių pupinių augalų šeimai. Žirniai ir pupelės yra vienmečiai augalai, tačiau, savyje sukaupia didelį kiekį naudingų maistinių medžiagų ir vitaminų. Šios daržovės mėgiamos tiek sodininkų entuziastų, tiek ir pradedančiųjų.

Žirniai sėjami pavasarį, dažniausiai balandžio pabaigoje. Prieš tai, dirva sukasama ir kompostuojama. Žirniai sėjami eilėmis, paliekant 20 cm. tarpus tarp eilių ir 5-8 cm. tarpus tarp žirnių. Sėklos sodinamos 5-7 cm. gylyje. Žirniai yra reiklūs drėgmei bei šviesai. Todėl, prieš sėjant žirnius vertėtų pagalvoti apie vietą, kurią nuolat pasiektų saulės spinduliai. Laistyti rekomenduojama dažnai, kad dirva nuolat būtų drėgna. Norint, kad žirniai geriau vešėtų reikia ravėti piktžoles, papurenti žemę. Aukštaūgius žirnius būtina paremti. Pagal brendimo laiką žirniai skirstomi į ankstyvuosius, kaip „Jantar“, „Sugar Bon“ ir „Gloriosa“, vidutinio ankstyvumo, kaip „Ambrosia“ ir „Senator“ bei vėlyvuosius — „Telephone“. Taip pat žirniai gali būti klasifikuojami pagal aukštį: žemaūgiai ir aukštaūgiai, kaip „Cud kelvedonu“ ir „Rondo“. Derlius priklauso nuo sėjos laiko. Dažniausiai brendimo trukmė 8-12 savaičių.

Pupelės kaip ir žirniai sėjamos pavasario gale, dažniausiai gegužės mėnesio pabaigoje. Norint sulaukti derliaus greičiau, pupeles galima sodinti anksčiau, auginti uždengus agro plėvele. Pupelės — šviesą ir šilumą mėgstantys augalai, todėl rekomenduojama parinkti vietą, kurią pasiektų saulė ir negairintų stiprūs vėjai. Pupelės sėjamos eilėmis, sėklos sodinamos 3-5 cm. gylyje, paliekant 8-10 cm. tarpus tarp sėklų. Vijoklinėms pupelėms dar prieš sėją rekomenduojama sukalti kuolus, paliekant 0,5 m. atstumus. Pupelių auginimas reikalauja nuolatinės priežiūros: reikia ravėti tarpelius, purenti dirvą ir tręšti. Pasirodžius daigams, pupeles reikia apkaupti, palaistyti. Priklausomai nuo veislės ir oro sąlygų pupelių vegetacija trunka 2-3 mėnesius. Derlius skinamas nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio pradžios. Lietuvoje dažniausiai sutinkamos krūminės gliaudomosios ir šparaginės pupelės. Mėgstamiausios veislės: „Maxidor“, „Spaghetti“, „Berggold“, „Ferrari“ ir „Purple Teepee“.

Žymos: ,