ŽALUMYNŲ SĖJA RUGSĖJO MĖNESĮ

Pasak liaudies išminties – ruošk žiemai roges vasarą. Šis posakis galioja visiems, kas rūpinasi ne tik savo buitimi, bet ir sveikata. Vasaros metu kaupiame vitaminų atsargas ir maitinamės vaisiais, daržovėmis bei uogomis, kad pasitiktume šaltąjį sezoną stipriu imunitetu. Tačiau turintys savo nors ir nedidelį žemės sklypą, gali užbėgti už akių pavasariniam vitaminų stygiui ir pasisėti itin vertų žalumynų.

Kokius žalumynus galima sėti rudenį?

Vieni iš populiariausių ir svarbiausių mūsų organizmui yra:

● Rūgštynės
● Špinatai
● Petražolės
● Krapai
● Salotos

Žinoma, daugelis iš mūsų petražoles, krapus ir kitas prieskonines žoleles šaldome, džioviname bei naudojame visą žiemą, tačiau kur kas didesnę naudą gauname iš pirmųjų pavasarinių valgomųjų augalų. Tad nepatingėkite įsigyti sėklų, pasiruošti žemę ir pasisodinti ankstyvųjų žalumynų.

Nuėmę derlių, pirma parenkite dirvą – patręškite kompostu ar mineralinėmis trąšomis. Tačiau atminkite, jog salotos kaupia nitratus, todėl su azotinėmis trąšomis nepersistenkite. Jei pamaitinsite dirvą mėšlu, salotų tą pačią dieną nesodinkite.

Špinatus vertėtų sėti prieš pat šalnas, kad nespėtų sudygti ir žvarbus oras nepakenktų gležniems lapeliams bei pačiai žalumyno augimo raidai.

Rūgštynes galima sėti nuo antros vasaros pusės, ankstyvą rudenį ir pavasarį. Jos pradeda dygti nutirpus pirmajam sniegui, joms nebaisi pavasarinė vėsuma, todėl rūgštynės bus vienos iš pirmųjų itin vertingų vitaminų šaltinių.

Krapų derlių periodiškai galima atnaujinti visos vasaros metu, o nuėmus paskutiniuosius žalumynus ir parengus dirvą, rugpjūčio pabaigoje bei rugsėjo mėnesį, galima sėti pavasariui. Svarbu nepalikti piktžolių ir sodinti saulėtoje vietoje, kur pirmieji pavasarinės saulės spinduliai paskatins dygimo procesą.

Petražoles rekomenduoja sėti jau liepos mėnesį ir palikti žiemoti, jei norime anksti pavasarį sulaukti šių žalumynų. Jeigu nesuspėjote, sėkite rugsėjį į paruoštą, išpurentą ir patręštą dirvą. Petražoles galima auginti ir namuose, vazonėliuose, tačiau prieš tai pasidomėkite daiginimo bei auginimo sąlygomis.

Žymos: