Vešli ir žalia žolė: kaip tinkamai laistyti ir prižiūrėti veją

Žolės priežiūra – tai atsakingas ir išmanymo reikalaujantis darbas. Tik apsileidžiama su laistymu, tręšimu ar dar kitaip – žiūrėk jau žolė geltonuoja, retėja ir darko kiemo veidą. Kokybiškos vejos sėklos reiškia daug, tačiau ne viską – juk vejos sėklos yra kelių rūšių – tiek sportinėms vejoms, tiek dekoratyvinėms ir pan., tad jeigu sėklos neatitinka dirvožemio ir sąlygų, kurioms jos skirtos augti – nesitikėkite gerų rezultatų.
Net jeigu savo dirvožemiui parinkote tinkamą sėklų mišinį, turite atsidavę rūpintis vejos priežiūra. O vejos priežiūrai būtinas atitinkamas laistymas, tręšimas, speciali priežiūra prieš žiemą ir pavasarį, vos nutirpus sniegui.

  • Laistymas. Veja dėl vandens trūkumo vasarą ima tuojau pat geltonuoti ir džiūti. Todėl atėjus karščiams pasirūpinkite dosnia vandens „doze“ – palaistykite visą vejos plotą, kad vanduo būtų sudrėkinęs apie 15 cm dirvožemio. Geriau žolę laistykite anksti ryte, kadangi naktį vandens perteklius negaruos ir sudarys gerą terpę vejos ligoms įsiveisti.
  • Laistymas turi būti apgalvotas – žolė turi būti laistoma, priklausomai nuo metų laiko ir sėklų mišinio instrukcijų. Drėkinti veją reikia taip, kad sudrėkintumėte šaknis. Per daug vandens leis atsirasti velėnoje parazitams, taip pat sumažins trąšų efektyvumą.
  • Jeigu turite laistymo sistemą, sureguliuokite ją taip, kad purškiamas vanduo sudrėkintų veją tolygiai – nebūtų sausų vietų arba itin šlapių vietų, kur telkšo balos.
  • Pjovimas. Visuomet pjaukite maždaug vieną trečiąją žolės ilgio – tuomet išlaikysite idealų vejos ilgio santykį, veja neišsausės ir pati sau suteiks minimalų šešėlį. 
  • Nepjaukite žolės su žoliapjove, kurios ašmenys atšipę – kitaip rizikuojate išplėšyti ir sužaloti veją.
  • Jeigu pjaunate tik trečdalį vejos ilgio, galite palikti nupjautą žolę nesugrėbtą – tai taps puikia trąša vejai.
  • Tręšimas. Klaida manyti, kad veja tręšiama tik ją vos pasėjus. Jaunas vejas būtina tręšti subalansuotomis trąšomis iš azoto, magnio, fosforo, kalio elementų. Nepamirškite ir organinių trąšų kaip: durpės, mėšlas, kompostas. Pastarąsias medžiagas galite paskleisti ant vejos rudenį arba pavasarį.
  • Priežiūra prieš žiemą. Jei veja rudens gale bus tinkamai pasirūpinta, pavasarį turėsite mažiau bėdų su veltinio atgaivinimu, sumažės rizika po sniego sluoksniu įsimesti žolės pelėsiui. 
  • Pagrindiai veiksmai, kuriuos turite atlikti prieš žiemą – tai nugrėbti visus medžiu lapus nuo vejos ir ją trumpai nupjauti. Idealu būtų dar veją pabarstyti kalio, fosforo ir geležies trąšomis.