VĖLYVOJI DARŽOVIŲ SĖJA: KĄ GALIMA SĖTI DABAR?

Ilgais ir tamsiais rudens vakarais atrodo, kad pavasaris niekada neateis, tačiau, iš tiesų, net nepastebėsime ir jis bus čia. O su pavasariu ateis ne tik šiluma ir šviesa, bet ir pavasarinė avitaminozė – padidėjęs vitaminų poreikis organizmui. Kad šviežiomis daržovėmis ir natūraliais vitaminais galėtumėme mėgautis anksčiau, verta sėti daržoves rudenį.

Ką galime sėti vėlyvosios sėjos metu?

Vėlyvosios sėjos tikslas – pasėti augalus, tačiau neleisti jiems sudygti dar šio sezono metu. Dirvoje jie turi peržiemoti iki ankstyvo pavasario ir sudygti tik tada. Todėl svarbiausia yra pasirinkti tinkamą laiką: geriausia sėti spalio–lapkričio mėnesiais.

Kitų metų derliui dabar galima sėti šakniavaisius: morkas, burokėlius, ridikėlius; prieskonines žoleles: petražoles, krapus; taip pat špinatus, salotas.

Vėlyvoji sėja, iš esmės, nesiskiria nuo įprastinės sezono pradžioje: dirvą reikia supurenti, rekomenduojama patręšti kompostu, mineralinėmis fosforo ir kalio trąšomis. Esminis skirtumas yra tai, kad sėjant rudenį reikia padidinti sėklų normą maždaug 1/3–1/4 karto.

Kokie vėlyvosios sėjos pranašumai?

Vėlyvoji sėja turi nemažai privalumų: vieni yra reikšmingesni, kiti – ne tokie svarbūs. Pirmiausia, rudeninė sėja leidžia sutaupyti laiko pavasarį, kai ir taip darže praleidžiame itin daug laiko. Taip pat, jei pastebėjote, kad Jūsų turimų daržovių sėklų galiojimo laikas baigiasi šiemet, galite jas drąsiai sėti rudenį, taip dar gerų sėklų nereikės išmesti pavasarį.

Tačiau pagrindiniai vėlyvosios sėjos pranašumai lyginant su įprasta pavasarine sėja sezono pradžioje yra ankstyvesnis derlius, didesnis augalų atsparumas ir stipresni augalai.

Morkas, krapus, špinatus arba kitus augalus pasėję dabar, derliumi galėsite džiaugtis net 2–3 savaitėmis anksčiau, kas itin svarbu organizmui, po žiemos išsiilgusiam natūralių vitaminų ir šviežių daržovių. Augalai, žiemojantys dirvoje, užsigrūdina, todėl yra atsparesni ankstyvoms pavasarinėms šalnoms ir, svarbiausia, rečiau serga. Dėl tos pačios priežasties augalai užauga tvirtesni ir stipresni.

Taigi, jei su pavasarine avitaminoze norite kovoti efektyviau, anksčiau mėgautis šviežiomis daržovėmis ir natūraliais vitaminais, verta dabar – spalio–lapkričio mėnesiais – sėti augalus kito sezono derliui.

Žymos: