Vejos priežiūra ir maitinimas

Gyvenant mūsų klimato sąlygomis kiekviena veja per metų laikotarpį patiria nemažai streso – žvarbios ir ilgos žiemos palieka didelius sluoksnius sniego, kurie lėtai tirpdami ant vejos po savęs neretai palieka „dovanėlę“ – pelėsį, su kuriuo reikia kovoti išeikvojant nemažai laiko ir jėgų, o vasarą didelės kaitros negailestingai nukepina vejas, jei nors kiek mažiau jas palaistome. Kaip teisingai prižiūrėti ir tręšti veją, kad kiekvieną vasarą akiai būtų malonu matyti vešliai žaliuojantį kilimą?

Norint išvengti pavasarinio vejos pelėsio reikalinga tinkama priežiūra rudenį prieš pirmuosius šalčius ir pavasarį vos nutirpus sniegui. Ši liga išsivysto, jeigu pirmasis sniegas krenta ant dar šiltos žemės – tuomet susidaro gera terpė grybui velėnoje. Didžiausia tikimybė, kad šia liga užsikrės vejos, kurios rudenį nebuvo nupjautos arba buvo paliktos per ilgos, todėl patariama prieš šaltąjį metų laiką trumpai nupjauti žolę, o pavasarį nutirpus sniegui iškart atsargiai, nepažeidžiant šaknų sistemos, tankiu grėbliu iššukuoti veją, kad ji atsigautų nuo susigulėjimo po sniegu ir pradėtų „kvėpuoti“.

Natūralu, kad vejai, kaip ir bet kuriam kitam augalui būtina gauti pakankamai saulės, vandens ir įvairių maistinių medžiagų bei mineralų. Kiekvienu metų laiku veja patiria tam tikrų medžiagų trūkumą. Todėl trąšos smarkiai prisideda prie vejos tankumo, žalumo bei atsparumo ligoms.

Štai pavasarį išgrėbliavus veją būtina ją pabarstyti azotinėmis trąšomis. Jos veikia lyg savotiški vejos „vitaminai“, kurie sustiprina po žiemos pavargusią žolę. Vasarą žolei daugiausiai reikia vandens ir tinkamo pjovimo režimo, tam, kad veja neišsausėtų. Jei norite „palepinti“ savo žaliąjį kilimą trąšomis, puikiai tiks kompleksinės trąšos.

Rudenį turite veją paruošti ilgai žiemai ir iš anksto jai suteikti apsaugą nuo įvairių ligų. Tam padės kalio, geležies bei fosforo turinčios trąšos. Kaip jau buvo minėta, žiemai veja turi būti trumpai nupjauta, ant jos neturėtų būti paliktų nesugrėbtų medžių lapų.

Taigi, jeigu norite grožėtis tankiu ir žaliu vejos kilimu savo sodyboje ar kieme, pasirūpinkite tinkama vejos priežiūra kiekvienu metų laiku ir nepamirškite, jog trąšos vejos būklei taip pat gali smarkiai pagelbėti – svarbu tinkamai parinkti trąšas pagal metų laiką ir vejos tipą.