Vejos atnaujinimas, sodinimas ir priežiūra

Žalia, lygi veja puošia sodus ir kiemus. Daugelis iš mūsų gali turėti tokią veją. Tereikia išsirinkti tinkamą vejos mišinį, paruošti dirvą ir pasėti žolių sėklas.

Vejos sėja yra atsakingas darbas. Svarbu ne tik išsirinkti tinkamą žolių mišinį, bet apgalvoti sėjos būdą bei laiką. Dažniausiai vejos sėjamos nuo ankstyvo pavasario iki pat rudens. Pasitaiko, kad vejų sėklos sėjamos ir prieš pat pasirodant šalnoms — spalio ir lapkričio mėnesiais.

Vejos sėklos, priklausomai nuo pasirinktos vietos, sėjamos į paruoštą, išlygintą dirvą. Dažniausiai sėjama rankomis, tačiau jei vejos plotas didesnis — galima naudoti ir sėjamąsias. Sėklų norma priklauso nuo pasirinkto mišinio ir vejos tipo. Tokius mišinius kaip „SAHARA/SANDY“ ir „SPORT“ rekomenduojama norma 30 g/m2. „UNIVERSAL“, „ROADSIDE“ ir „GAZON“ siūloma sėklų norma — 25 g/m2. Tuo tarpu, šešėliui skirtoms vejoms „SHADOW“ rekomenduojama norma dar mažesnė, 20 g/m2. Pasėtas sėklas reikia tręšti, ypač pirmaisiais sėjos metais. Tinkamai pasirinktos trąšos pagreitins sėklų sudygimą ir išsaugos dirvoje esančią drėgmę ir mineralines medžiagas.

Sėjos sėkmę ir greitą vejos augimą lemia keletas veiksnių:
• Sėklų mišinio kokybė
• Dirvos temperatūra
• Drėgmė

Vejos priežiūra priklauso nuo vejos tipo. Vejos priežiūra gali būti intensyvi, vidutinio intensyvumo ir ekstensyvi. Intensyvi vejos priežiūra taikoma sportinėms ir dekoratyvinėms vejoms. Jas reikia dažnai pjauti, laistyti, tręšti, naikinti piktžoles. Vidutinio intensyvumo priežiūra skirta universalioms, sodų ir parkų vejoms. Pastarosios reikalauja mažesnio įdirbio, pjaunamos rečiau, mažiau tręšiamos. Ekstensyvi priežiūra taikoma žydinčioms ir specialiosios paskirties vejoms. Sezono metu jos pjaunamos vos 1-2 kartus. Kita, specifinė priežiūra joms nėra taikoma.