Tulpių sodinimas rudenį — ką pravartu žinoti?

Tulpės priklauso lelijinių augalų šeimai. Šios nuostabios pavasario gėlės yra kilusios iš Azijos regionų, tačiau laikui bėgant išplito po visą pasaulį. Šiandien tulpės yra vienos populiariausių gėlių, auginamų soduose ir darželiuose. Daugelyje valstybių tulpės turi simbolinę prasmę, todėl jų motyvai naudojami liaudies mene. Lietuvoje tulpės taip pat labai vertinamos. Jas augina tiek patyrę gėlininkai, tiek ir mėgėjai. Vienos populiariausių rūšių yra: „Alexander Pushkin“, „Atlantis“, „Calgary“, „Cassini“ ir daugelis kitų.

Tulpės sodinamos rudenį, rugsėjo pabaigoje — spalio pradžioje. Tikslus tulpių sodinimo laikas nustatomas pagal oro ir dirvos temperatūrą. Optimaliausia dirvos temperatūra sodinimo gylyje yra 10˚C. Tulpių sodinimas rudenį svarbus tuo, kad pasodinus tulpes ankščiau jos spės ne tik įsišaknyti, bet ir paleisti lapus, todėl gali neperžiemoti. Vėlesnis laikas tulpėms taip pat nepalankus, nes dėl galimų šalnų svogūnėliai gali nespėti įsišaknyti.

Paprastai tulpių sodinimas rudenį prasideda nuo dirvos paruošimo. Tulpės sodinamos saulėtoje ir nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Dirva gali būti pusiau lengva, drėgmei laidi, kurios nereikia labai stipriai drėkinti.

Tam, kad tulpės sėkmingai prigytų, paruoškite jiems itin lygią vietą arba su nediduku nuolydžiu į pietų pusę. Tulpių svogūnėliai sodinami trijų svogūnėlių gylyje. Tulpės įsišaknija per 20-30 dienų. Gėlynuose tulpės sodinamos lizdais, o jai jų auginama daugiau — jos išrikiuojamos eilėmis. Pasodintus svogūnėlius būtina pamulčiuoti. Tam tinka durpės, mėšlas, šiaudai ar pušų šakelės.

Verta žinoti:
• Svogūninius augalus reikia sodinti atviroje, saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje.
• Svogūninės gėlės mėgsta humusingą ir laidų vandeniui dirvožemį.
• Ruošiant žiemos periodui dirvą reikia pamulčiuoti.
• Tulpės ir kitos svogūninės gėlės mėgsta trąšas.