Sodo milžinės Kanos

Kana – daugiametė žolinė šakniastiebė, dekoratyvi gėlė, pasižyminti ilgu vegetaciniu periodu. Yra reikli šilumai, šviesai ir drėgmei, bet kartu – tikra sodo puošmena, ypač auginama grupėmis, sukurianti egzotišką vaizdą ir atkreipianti kiekvieno dėmesį. Kanos lapai dideli, dryžuoti, įvairių spalvų – nuo žalių, rudai žalių iki violetinių, žiedai įvairių geltonų, raudonų atspalvių, įvairių dydžių – nuo smulkių iki labai stambių.

Pagal morfologinius požymius kanos grupuojamos į smulkiažiedes kanas, kurių didesnį įspūdį daro nepaprasti lapai, dar išskiriama kanų veislė Crozy, šios veislės augalai yra žemesni, o žiedai primena kardelio žiedus ir yra 9,5–12 cm skersmens. Stambesnės yra orchidėjinės kanos, kurios gali pasiekt net 2 m aukštį ir pasižymi stambiais žiedais, kurių skersmuo net 13–15 cm. Dar išskiriama vandens kanų grupė, kuriai priklausančios gėlės mėgsta drėgmę ir gali augti labai drėgnoje vietoje, o žiedai primena vilkdalgių, užauga taip pat iki 1,5–2 m aukščio.

Kanos dažniausiai sodinamos kovo–gegužės mėnesiais, o žydi liepos–spalio mėnesiais, tačiau pasitaiko, kad dėl netinkamų klimato sąlygų kanos nepražysta, tada sodą puošia tik įspūdingi lapai. Kanos geriausiai auga saulėtoje, šiltoje ir nuo vėjo gerai apsaugotoje vietoje. Sodinti galima į bet kokios rūšies gruntą, jei reikia, galima pridėti humuso. Sodinti reikia dažniausiai 8 cm gylyje, tačiau yra veislių, kurių svogūnėliai sodinami ir į 20 cm gylį – tai dažniau egzotiškesnės kanų veislės. Svogūnėliai sodinami 40–50 cm atstumu vienas nuo kito dėl kanų aukščio ir išvešėjimo. Pasodinus svarbu iš karto palaistyti ir palaikyti drėgmės lygį visą laiką, labai karštomis ir saulėtomis dienomis laistyti reikia net kelis kartus per dieną, nes dideli lapai išgarina daug drėgmės. Aukštai išaugančioms kanoms augimo metu būtina parūpinti atramą.

Kanų aukštis labai priklauso nuo veislės, todėl tai vienas iš svarbiausių faktorių renkantis šį augalą. Kanos LUCIFER užauga tik iki 50 cm aukščio, CLEOPATRA ir RED KING HUMBERT – iki 80 cm aukščio, CHAMPION – iki 100 cm aukščio, STUTTGART – iki 120 cm aukščio, RICHARD WALLACE – iki 120–130 cm aukščio, MADAME CROZY – iki 150 cm aukščio, o TROPICANNA DURBAN – net iki 180 cm aukščio.

Po pirmųjų šalnų nukirpkite kanų stiebus ir iškaskite šakniastiebius. Jie geriau peržiemos, jei labai nenupurtysite žemių. Apdžiovinkite ir perkelkite į rūsį, kur žiemą temperatūra siekia 4–5°C temperatūros. Išlaikyti kanų šakniastiebius per žiemą reikia mokėti – laikant per šiltai jie perdžiūva, o laikant per vėsiai – pradeda pūti.

Pasirinkę sode auginti kanas tikrai sulauksite daug dėmesio ir džiaugsitės puošniu sodu, nes jį puošia tiek kanų lapai, tiek žiedai. Išmokus tinkamai laikyti kanų šakniastiebius per žiemą, kanų auginimas ir priežiūra tampa paprasta.

Žymos:
This entry was tagged .