Sodo karūna priklauso ilgažiedėms lelijoms

Ilgažiedės lelijos – tai Lietuvoje dažniausiai auginama lelijų veislė, kilusi iš pietų Japonijos ir Taivano, todėl beveik visos ilgažiedžių lelijų veislės yra dar vadinamos azijiniais hibridais. Tai daugiametės svogūninės gėlės, auginamos soduose, balkonuose, terasose. Dėl religinių motyvų dar vadinamos Velykų lelijomis. Populiarios, nes yra nereiklios, neįšąla ir rečiau serga. Ilgažiedės lelijos nepersodinamos vienoje vietoje gali augti ketverius metus.

Abejingų nepalieka dideli kvapnūs trimito formos žiedai, išaugę į šalis ir nusvirę, kurių ant tiesaus ir sodriai žalio stiebo užauga po 3–6, augalo lapai nedideli ir siauri, taip pat sodriai žali. Nupjaunant žiedus puokštėms, reikia pašalinti ne daugiau kaip trečdalį stiebo, nes tada lelija geriau atželia.

Sodinti ilgažiedžių lelijų svogūnėlius geriausia pavasarį – kovą–gegužę ir rudenėjant rugpjūtį–rugsėjį, žiedais džiugina birželio–rugsėjo mėnesiais. Geriausiai auga ir daugiausiai žydi saulėtoje vietoje, tačiau nebijo ir pusiau pavėsio. Sodinti galima į bet kokios rūšies gruntą, tačiau jis negali būti per drėgnas, o, esant reikalui, galima pridėti humuso. Iš karto pasodinus reikia palaistyti ir nuolat palaikyti drėgmės lygį. Tačiau negalima šių lelijų nei palikti mirkti vandenyje, nei leisti džiūti. Ilgažiedės lelijos sodinamos 15 cm gylyje paliekant 30 cm atstumą nuo vieno svogūnėlio iki kito. Priklausomai nuo veislės ilgažiedės lelijos užauga nuo 80 iki 140 cm aukščio, todėl aukštesnėms gėlėms pagal poreikį rekomenduojama atrama.

Žiemai reikia nukirpti stiebus ir sumulčiuoti – apdengti bent 5 cm storio durpių sluoksniu, eglišakėmis arba kita danga, arba palikti stiebus ir jis bus kaip mulčias. Augalai puikiai peržiemoja.

Spalvų pasirinkimas labai platus: nuo klasikinių baltų ERCOLANO, EYELINER, LITOUWEN ir VIVENDI, įvairių geltonų atspalvių FREYA, GOLDEN TYCOON, MYNNOU ir YELLOW DIAMOND, įvairių rausvos ir raudonos atspalvių BOURBON STREET, BRINDISI, FANGIO, PARTY DIAMOND ir SAMUR iki įdomesnių oranžinių atspalvių INDIAN DIAMOND, SALMON CLASSIC ir TRESOR, žalių TREBBIANO, ir baltai rožinių TRIUMPHATOR.

Žymos: