SĖJAME GĖLES

Vasaris – mėnuo, kai vis drąsiau pasirodo saulė, pamažu traukiasi šaltis, o mes labiau laukiame pavasario. Taip pat tai mėnuo, kai galime patys įsileisti pavasarį į namus: vasario antroje pusėje arba kovo pradžioje jau galime pradėti sėti įvairius augalus. Ne išimtis – ir gėlės: dabar pats laikas pasirūpinti įvairių gėlių sėklomis ir pasėti jas daigams auginti.

Vienmetės gėlės: ką ir kaip sėti?

Vasarį ir kovą jau galima sėti tokias vienmetes gėles kaip petunijos, lobelijos, gvazdikiniai serenčiai, verbenos, žioveiniai ir pan.

Petunijų sėklos yra itin smulkios, todėl jas reikia sėti itin atsargiai ir palikti pakankamus tarpus, nes susėjus per tankiai, daigai suserga. Pasėtų sėklų net nereikia užžerti smėliu ar substratu, užtenka prispausti jas prie jo paviršiaus. Pirmaisiais petunijų žiedeliais džiaugtis galėsite po 70–75 dienų.

Lobelijų sėja yra panaši į petunijų, nes jų sėklos taip pat labai smulkios ir jų užžerti nereikia. Pasėjus rekomenduojama daigyklą uždengti plėvele ir kasdien nuimti, kad substratas išsivėdintų. Daigeliai pasirodo per 12–14 dienų, tada plėvelę reikia pašalinti. Optimali dygimo temperatūra yra 18–20 °C.

Serenčių sėklos yra, palyginti, daigios, o daigai auga greitai. Palaikant 15–25 °C temperatūrą, po 4–6 dienų sudygsta 90–95 proc. pasėtų sėklų. Sėklos yra stambesnės nei petunijų arba lobelijų, todėl jas reikia užžerti 1 cm substrato sluoksniu.

Verbenos sudygsta tik po 3 savaičių, o daigai pražysta po 105 dienų. Laukti tenka ilgai, bet šios gėlės žydi iki vėlyvo rudens. Optimaliausia temperatūra sėkloms dygti – 15–18 °C.

Labai greitai sudygsta ir žioveinių sėklos – per maždaug 10–15 dienų, o jų sėja niekuo nesiskiria nuo serenčių bei verbenų. Vėliau skiriasi tik tai, kad žioveinių daigus reikia pikiuoti didesniais atstumais.

Laikas ir daugiametėms gėlėms

Besitraukiat žiemai sėti galima ir šias daugiametes gėles: trispalves našlaites, aubretes, margenius, raktažoles.

Našlaites sėti reikia į purų ir drėgną substratą, sėklos paskirstomos ir užžeriamos 0,5–1 cm substrato sluoksniu. Rekomenduojama daigyklas padėti į tamsią vietą, kur oro temperatūra yra 15–20 °C. Pirmieji daigeliai pasirodo po 8–15 dienų, tada daigyklas reikia pernešti į vėsesnę (maždaug 10 °C temperatūros) ir šviesią patalpą.

Panašiai kaip našlaitės sėjamos ir aubretės, tačiau joms sudygti reikia daugiau laiko – 18–22 dienų. Margeniai sėjami panašiai, tik jiems dygti reikia aukštesnės temperatūros – 20–24 °C, o pirmieji daigeliai pasirodo per 16–18 dienų. Taip pat jų nebūtina daiginti tamsoje, galima ir šviesioje patalpoje. Raktažolės sudygsta per 8–10 dienų, t. y., greičiausiai iš visų aukščiau minėtų daugiamečių gėlių, o jų sėja niekuo nesiskiria nuo našlaičių, aubrečių ir margenių.

Taigi, vasaris – pats metas rūpintis ne tik daržovių sėklomis, bet ir gėlių, jei norite gėlių žiedais kiemą arba balkoną papuošti anksčiau. Sėti galima tiek vienmetes, tiek daugiametes gėles, o geriausia – jas derinti tarpusavyje ir atsižvelgti į jų sudygimo trukmę. Tada visada turėsite žydinčių gėlių namams papuošti!

Žymos: