Rudens darbai gėlyne

Rudenį gamta ima ruoštis žiemos snauduliui, tačiau tai negalioja savo augalais besirūpinantiems sodininkams. Jeigu norite kitų metų pavasarį džiaugtis sklandžiai atbundančiu gėlynu, vykite tingulį į šalį ir pasiraitokite rankoves.

Jeigu planuojate naują gėlyną, vietą jam numatykite jau dabar bei ją paruoškite – išrankiokite šiukšles, pašalinkite piktžoles, pasižymėkite gėlyno ribas ir pan. Atsižvelgdami į šios vietos apšvietimą bei dirvožemio savybes, išsirinkite norimas auginti gėles. Kai kurias įsigyti bei pasodinti galite jau dabar, kitų sodinimą teks atidėti pavasariui. Bet kokiu atveju, verta jau dabar pasidomėti patikusiomis veislėmis bei apsidairyti, kur jas galima įsigyti. Rudens pradžioje sodinamos pavasarį žydinčios svogūninės gėlės: tulpės, hiacintai, narcizai, margutės, snieguolės, scylės, krokai, žydrės, purškinijos. Prieš žiemą jas verta pamulčiuoti.

Vėstant orams, pasistenkite pašalinti iš savo gėlynų nunykusius ar ligų pažeistus augalus bei piktžoles. Jei tuo pasirūpinsite dabar, mažiau vargo turėsite pavasarį. Taip pat nepalikite gėlynuose prikritusių rudeninių lapų, nes po jais mėgsta žiemoti įvairūs kenkėjai.
Atkeliavus šalnoms, pasiruoškite pridengti rožes ir raganes. Lapkričio pabaigoje gėlyne galima sėti daugiametes gėles: vėdrynus, burbulius, bijūnus, šilagėles, dekoratyvinius česnakus ir t. t. Sėti reikia į griovelius ir paskui užberti nestoru žemių sluoksniu, o prasidėjus šalnoms apie 5 cm pamulčiuoti. Jeigu nenorite sėti tiesiai į dirvą, tą daryti galima ir vazonėliuose, kuriuos statykite į inspektą po stiklu arba ant žemės bei pridenkite eglių šakomis.

Per vasarą augalai iš dirvos išsiurbė nemažai maistinių medžiagų, todėl reikėtų papildyti jų atsargas. Jei prieš sodindami gėlių svogūnėlius ar dalindami daugiamečių gėlių kerelius, patręšite savo gėlyną, Jūsų augalai tuo tikrai apsidžiaugs, o vėliau atsilygins vešliais lapais ir gausiais žiedais.