Rudenį gamta ruošiasi žiemos miegui, tačiau to paties negalima pasakyti apie sodininkus. Darbų sode užtenka visada.
Kaip roges reikia ruošti vasarą, taip pavasario žydėjimą reikia suplanuoti jau rudenį. Kai prasidės pavasariniai darbai sode, Jūsų nuotaiką kels ir akį džiugins aplinkui besiskleidžiantys pirmieji žiedai bei dūzgiantys jų aromato suvilioti pirmieji vabzdžiai.
Ėmus vėsti orams ir trumpėti dienoms jau pats metas galvoti apie rudeninių gėlių sodinimą. Šie augalai sudygs ir pražys tik pavasarį, tačiau, kad tai įvyktų, jų svogūnėliai ir šakniagumbiai turi įsikurti ir peržiemoti dirvožemyje.
Populiariausios, rudenį sodinamos gėlės:
- Smulkiasvogūninės (krokai, armėninės žydrės, purškinijos), kurios sodinamos jau rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje.
- Svogūninės gėlės: tulpės, hiacintai ir narcizai. Jos yra vienos mėgstamiausių augalų mūsų darželiuose ir sodinamos rugsėjį, spalį ir dar lapkričio pradžioje.
- Plautės. Tai gražus ir puikiai žiemojantis augalas. Vėlai pasodinus, reikėtų pridengti eglišakiais.
- Bijūnai. Sodinami rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje. Jei orai šilti, galima kiek vėluoti.
- Astilbės gali būti sodinamos tol, kol žemė nėra įšalusi.
- Vilkdalgių (irisų) ir viendienių sodinimo metas yra rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis.
- Rožės sodinamos iki spalio vidurio.
- Flioksai taip pat sodinami rugsėjo ir spalio mėnesiais. Vėliau pasodinus dirvožemį reikia mulčiuoti arba pridengti eglišakiais.
- Daugiametės astros puikiai jaučiasi sodinamos iki kol prasideda šalnos.
- Smulkiažiedės chrizantemos sodinamos rugsėjį ir spalį.
Kiekviena augalų rūšis turi savo poreikius bei sodinimui tinkamą laiką, kuris, paprastai, būna nurodytas ant pakuotės. Tačiau aklai žiūrėti į kalendorių neverta. Svarbu atsižvelgti į aplinkos sąlygas. Juk kiekvienais metais šalčiai ateina skirtingu laiku. Augalus būtina pasodinti taip, kad jie spėtų gerai įsišaknyti dirvoje, tačiau nespėtų pradėti augti (nerekomenduojama naudoti augimo stimuliatorių).
Žymos: geles