PUOLA ŠLIUŽAI. KAIP APSAUGOTI BŪSIMĄ DARŽO DERLIŲ?

Kiekvienas daržininkas sutiks, kad nėra nieko blogiau nei nesulaukti derliaus dėl aktyvios kenkėjų veiklos. Itin daug vargo reikalauja kova su šliužais. Juos išnaikinti yra itin sunku, todėl daržininkai turi rinktis būdus ir priemones prevencijai prieš šiuos nemalonius moliuskus. Kaip apsaugoti daržą nuo šių nekviestų „svečių“?

Kaip atpažinti šliužų veiklą?

Didžioji dalis šliužų gyvena natūraliose buveinėse – vandens telkiniuose, miškuose, ant medžių, krūmų, kelmų, pamiškėse, pievose ir pan. Tačiau yra dalis kenkėjų, mielai apsigyvenančių, besidauginančių ir besimaitinančių Jūsų darže rastomis gėrybėmis. Šliužai gali nugraužti visą augalą – lapus, stiebus, šaknis, jaunus daigus gali sugraužti visai. Be kita ko, jie maitinasi ir negyvomis augalinėmis liekanomis ir net kitų šliužų gaišenomis.

Šliužai judėdami palieka gleivių pėdsaką, augalų lapuose, stiebuose išgraužia netaisyklingos formos skyles, o jaunus daigus nugraužia visai, pagal tai galite spręsti, kad Jūsų darže naktimis karaliauja šliužai.

Kaip kovoti su šliužais?

Jei esate tikri, kad Jūsų daigus ir augalus niokoja šliužai, apsišarvuokite kantrybe, pasirinkite tinkamas priemones, pavyzdžiui, UAB „Nojus“ siūlomą https://www.nojus.lt/augalu-apsaugos-priemones/kitos-priemones/moliuskocidas-gusto-250-g ir tikrai laimėsite kovą prieš šiuos parazitus.

Šliužai aktyviausiai maitinasi naktį ir vėsiomis drėgnomis dienomis, kai būna didelis oro drėgnis ir iškrenta rasa. Dieną jie paprastai slepiasi tankioje augmenijoje, augalinėse liekanose, krūmuose, pievoje, gyvatvorėse, po įvairiais daiktais, lentomis, medžiagomis ir pan. Todėl specialistai rekomenduoja papildomai su cheminėmis priemonėmis dar šliužus rinkti papildomai. T. y., vėlai vakare, anksti ryte arba lietingomis dienomis suraskite jų slėptuves ir surinkite šliužus. Taip pat galite jiems sukurti slėptuves – netoli daržo padėti lentą, medžiagos skiautę ar pan. ir, kai jie ten susiburs, šliužus surinkti.

Prevencijos priemonės

Jei šliužų Jūsų darže nėra, tačiau norite būti tikri, kad jų darže ir nesulauksite, verta imtis prevencijos. Specialistai dalinasi patarimais, kurie sumažina tikimybę, kad Jūsų derlių sunaikins šie maži parazitai.

Pirmiausia, naikinkite piktžoles, retinkite per tankiai augančius augalus, nepalikite darže augalinių liekanų. Taip pat įsitikinkite, kad dirvoje nėra skylių, nes jose šliužai mėgsta sudėti kiaušinėlius. Kovai su kiaušinėliais rekomenduojama dirvą sukasti rudenį po pirmųjų šalnų, kad į paviršių iškelti kiaušinėliai per žiemos šalčius sušaltų. Puiki prevencijos priemonė yra ir augalų laistymas rytais, o ne dienos metu ar vakarais. Galiausiai, mulčiuokite tik plonu sluoksniu, nes šliužai mėgsta slėptis ir kiaušinėlius dėti po storu mulčio sluoksniu.

Taigi, derinkite prevenciją prieš šliužus, chemines priemones ir papildomai surinkite juos, pamatysite, kaip jų populiacija mažėja, apsaugosite augalus darže ir sulauksite gausaus ir kokybiško derliaus.

Žymos: