Pomidorų auginimo vadovas: renkamės geriausią pomidorų rūšį

Pomidorai yra viena skaniausių ir dažniausiai auginamų daržovių. Ankstyvą pavasarį juos daiginame namuose. Vėliau, orui sušilus sodinukus perkeliame į šiltnamį, o vasaros pradžioje sodiname lysvėje. Tačiau, ruošiantis pomidorų daiginimui dažnai kyla klausimas: kokias sėklas pirkti? Kokią veislę pasirinkti, kad netektų nusivilti?

Šiomis dienomis yra daugybė pomidorų veislių. Jos skiriasi pagal savo spalvą, dydį ir skonį. Tačiau, dažniausiai pomidorai klasifikuojami į dvi grupes: indeterminantinius ir determinantinius. Indeterminantiniai hibridai yra aukštaūgiai, auga iki pat šalčių. Pirma kekė formuojasi virš 8-11 lapo, kas tris lapus formuojasi naujas žiedynas. Determinantiniai arba krūminės veislės pomidorai, augti sustoja atsiradus mažų pomidoriukų užuomazgoms. Pirma kekė formuojasi virš 6-8 lapo, nauji žiedynai formuojasi kas 1-2 lapus. Lietuvoje dažniausiai auginami mėsingieji, slyviniai, vyšniniai ir vynuoginiai pomidorai. Populiariausios veislės: „Cherrola H“, „Dafne H“, „Brutus“, „Hugo“, „Red pear“, „Red cherry“ ir „Vilma“.

Tai, visgi, kokią pomidorų rūšį rinktis? Norint atsakyti į šį klausimą, galima vadovautis keletu paprastų taisyklių. Pirma, apsispręskite, kur auginsite pomidorus — namuose ant palangės, šiltnamyje ar darže. Vieta palengvins atranką, nes ne visos pomidorų veislės tinkamos auginti lauko sąlygomis, kitos, atvirkščiai, mėgsta atviresnes, saulėtas vietas. Antras faktorius — rinkitės veisles pagal skonį ir vaisiaus dydį. Kiekvienas žmogus mėgsta skirtingus dalykus. Vieniems skanūs didelis ir mėsingi pomidorai, kitiems — maži ir sultingi. Todėl, prieš perkant pomidorų sėklas apgalvokite, kokius pomidorus mėgstate jūs ir jūsų šeimos nariai. Trečiasis aspektas, galintis padėti apsispręsti — pomidorų augimo trukmė. Kaip ir daugelis kitų daržovių, pomidorai būna ankstyvieji ir vėlyvieji. Taigi, kokias pomidorų veisles norite sodinti: tas, kurios veda vaisius ankščiau, ar tas, kurios subrandina juos vėliau. Geriausias sprendimas — prie vidutinio ankstyvumo, sodinti kelias labai ankstyvas ir labai vėlyvas veisles. Tai padės turėti šviežių pomidorų ilgesnį laikotarpį.

Taigi, kokią pomidorų rūšį pasirinkti priklauso nuo keleto faktorių, bet svarbiausias dalykas — asmeninės ambicijos ir gausaus derliaus troškimas!

Žymos: ,