PAPRIKŲ AUGINIMAS. ESMINĖS TAISYKLĖS

Paprikos tik, palyginti, neseniai tapo dažnai mūsų daržuose bei šiltnamiuose auginamomis daržovėmis. Seniau buvo manoma, kad tai lietuviškam klimatui netinkami augalai, nes paprikos yra ilgos vegetacijos daržovės, todėl mūsų vasara joms per trumpa. Gausiu ir kokybišku paprikų derliumi džiaugtis tikrai galite, tereikia nepavėluoti ir paprikas pasėti laiku, taip pat laikytis pagrindinių paprikų auginimo taisyklių.

Kada sėti ir kada persodinti?

Paprikų vegetacijos trukmė – itin ilga: nuo sėklos pasėjimo iki daigo pasodinimo į dirvą praeina apie 60–80 dienų, tada dar nemažai laiko praeina iki tol, kol augalai pradeda megzti vaisius ir jie sunoksta. Todėl labai svarbu paprikų sėklas daigams auginti pasėti laiku, nes pavėlavę galite nesulaukti paprikų derliaus. Sėti paprikas reikia sausio pabaigoje–vasario mėnesį. Paprikų tikrai neužauginsite, jei sėklas sėsite tiesiai į dirvą jau pavasarį, kai nebelieka šalnų pavojaus.

Sėti paprikas reikia į specialias daigyklas, vazonėlius arba kitus indelius, tačiau svarbiausia – reikia auginti po vieną daigą viename inde. Pradžioje daigyklą reikia uždengti plėvele arba stiklu, kurį kasdien svarbu nuimti ir leisti substratui bei sėkloms prasivėdinti. Kai pasirodo pirmieji daigeliai, plėvelę arba stiklą reikia pašalinti. Į dirvą daigus persodinti reikia, kai jie būna apie 20–30 cm aukščio, tvirti ir išsišakoję, turi apie 10–15 lapų ir besimezgančius žiedus.

Ko negalima daryti?

Jei planuojate sėti paprikas, turite žinoti, kad paprikos ypač nemėgsta pikiavimo, t. y., persodinimo, ir bet kokio šaknų judinimo. Būtent dėl šios priežasties rekomenduojama auginti tik po vieną paprikų daigą atskirame indelyje.

Pikiavimas sulėtina paprikų vegetaciją net 1–2 savaitėmis, kurios gali turėti itin didelę reikšmę. Taip pat, pasak specialistų, nepikiuotos paprikos suformuoja 1,5 karto didesnį šaknyną nei pikiuotos. Todėl paprikas sėti reikia po vieną sėklą į talpesnę daigyklą, kurioje daigas galėtų augti iki persodinimo į dirvą, taip nereikės papildomai persodinti ir paprikai teks iškęsti tik vieną būtiną persodinimą.

Persodindami paprikas į šiltnamį arba dirvą stenkitės kuo mažiau judinti šaknis: nekratykite substrato, nedraskykite, nepurtykite, o perkelkite atsargiai su visomis žemėmis. Iš anksto pasiruoškite duobutes sodinimui, jas palaistykite, kad nereikėtų iš daigyklos išimto daigo dar pasidėti šalia. Taip pat palaistykite ir daigus, kad augalą būtų kuo lengviau išimti. Vėliau paprikas ravėkite itin atsargiai.

Taigi, nebijokite paprikų auginti savo darže arba šiltnamyje, tik laikykitės pagrindinių paprikų auginimo taisyklių: nepavėluokite pasėti ir nepikiuokite. Tai leis mėgautis gausiu ir kokybišku paprikų derliumi.

Žymos: