NE TIK MAISTAS, BET IR VAISTAS?

Žiema – metas, kai vartojame žymiai mažiau šviežių daržovių, salotų ir žalumynų, nes nuosavame darže derlius jau nuimtas, o prekybos centruose daržovės žiemos sezono metu – nebe tokios. Tačiau vitaminai ir kitos naudingosios medžiagos organizmui reikalingos visais metų laikais, o žiemą – ypač, todėl verta kai kuriuos žalumynus auginti vazonuose ant palangių net ir žiemą: galite net nelaukti ankstyvojo pavasario. Auginti galite įvairias prieskonines žoleles, svogūnų laiškus, laiškinius česnakus. Būtent svogūnai ir česnakai yra ne tik maistas, bet ir vaistas.

Kaip auginti svogūnų laiškus ir laiškinius česnakus?

Svogūnų ir česnakų laiškai – puikus prieskonis, tinkamas gardinti įvairius padažus, salotas, sriubas ir kitus patiekalus. O jų auginimas – visiškai nesudėtingas.

Auginti svogūnų laiškus galima juos tiesiog įmerkus į vandenį, tačiau svarbu žinoti, kad taip auginami svogūnų laiškai gali būti aštroki, ne tokie skanūs, jie blogiau išsilaiko ir nėra tokie gausūs bei tvirti. Todėl rekomenduojama svogūnų laiškus auginti vazonuose su žemėmis: jie bus tvirtesni, skanesni, gausiau žels ir ilgiau išsilaikys. Įpilkite į vazoną šiek tiek žemių – užtenka vos 5 cm storio žemės sluoksnio, ir ant jos sudėkite svogūnus, geriausia jau pradėjusius leisti šaknis. Užkasti nereikia, svogūnai gali likti paviršiuje, o šaknis jie pradės leisti gilyn į žemę.

Laiškinius česnakus auginti galima arba sodinant iš dirvos iškastus gumbus, arba sėjant sėklas. Iškastus gumbus reikia į vazonus sodinti ir auginti kaip svogūnų laiškus, o sėjant sėklomis reikia pasėti negiliai ir užberti plonu žemių sluoksniu. Česnakai, be kita ko, žydi, todėl palangę puošia ne tik žalumynai, bet ir puošnūs ir dekoratyvūs violetiniai žiedai.

Kuo organizmui naudingi svogūnai ir česnakai?

Svogūnai pasižymi eterinių aliejų gausa, taip pat laiškuose gausu įvairių mineralinių medžiagų ir vitaminų. Svogūnai gydo žarnyno ligas, kovoja su virusais, padeda nuo vabzdžių įgėlimo, tinimo, tačiau pagrindinė svogūno nauda mūsų organizmui – svogūnai mažina cukraus kiekį kraujyje. Todėl jie itin naudingi cukriniu diabetu sergantiems žmonėms.

Česnakų savybės dar stipresnės nei svogūnų, o jų didžiausias išskirtinumas yra tai, kad česnakai yra populiariausia priešvėžinė priemonė. Česnakai stabdo bakterijų dauginimąsi, infekcijas, sudaro nepalankią aplinką vėžinėms medžiagoms kauptis, taip pat padeda DNR atsinaujinimui, apsaugo ląsteles, skatina detoksikaciją, stiprina imunitetą ir mažina kraujospūdį.

Taigi, jei norite papuošti palanges, žiemą mėgautis šviežiais žalumynais ir dar padėti organizmui – verta auginti įvairias prieskonines žoleles, pavyzdžiui, laiškinius svogūnus ir česnakus.

Žymos: ,