NAUJOS VEJOS ĮRENGIMAS: NUO KO PRADĖTI?

Artėjant vasarai vieni galvoja apie vasaros žaidimus ant vejos, o kiti, dažniausiai, naujakuriai, pirmiausia, galvoja, kaip veją įrengti. Naujos vejos įrengimas – labai atsakingas darbas, reikalaujantis tam tikrų žinių. Kad naujos vejos įrengimas netaptų iššūkiu, kad nereikėtų jaudintis, ar vejos žolės prigis ir sudygs, kad ir naujakuriai galėtų galvoti apie veiklą ant vejos, o ne jos taisymą, dalinamės svarbiausiais patarimais, kaip naują veją įrengti.

Svarbu tinkamai paruošti dirvą

Vienas iš svarbiausių darbų yra dirvos vejai paruošimas. Net jei pasirinksite itin kokybiškas sėklas, tačiau pasėsite jas į netinkamai paruoštą dirvą, tolygios ir sveikos vejos sulaukti nesitikėkite. Vejai yra itin svarbus pagrindas.

Antra gegužės pusė – tinkamiausias laikas pradėti ruošti pagrindą vejai, nes dirva kelių centimetrų gylyje jau yra įšilusi iki 7–8 °C, nebėra šalnų tikimybės. Vejos sėklas į dirvą sėti geriausia pavasarį (jei dirvą ruošiate rudenį) arba antroje vasaros pusėje, todėl pradėję dirvą ruošti gegužės antroje pusėje, vasaros pabaigoje galėsite sėti sėklas ir kitais metais džiaugtis veja. Neskubėkite paruošti dirvos, pasėti sėklų ir sulaukti vejos dar šiais metais, nes veja tolygesnė, sveikesnė ir atsparesnė bus, jei leisite dirvai susigulėti, o sėkloms dirvoje užsigrūdinti.

Pirmiausia suformuokite sklypo reljefą, įsirenkite drenažo ir, jei reikalinga, laistymo sistemas. Kitas itin svarbus darbas – piktžolių ir kitos augmenijos naikinimas. Naudokite herbicidus, o po 2–3 savaičių, kai sena augmenija jau bus nudžiūvusi, dirvą perkaskite ir išrinkite piktžoles ir augmeniją su šaknimis. Kartu surinkite visas statybines atliekas, šiukšles, akmenis, pagalius, didelius grumstus ir pan.

Jei papildomai vežate juodžemį, rekomenduojama palaukti, kol jame esantys augalai sudygs, tada juos išnaikinti. Tačiau, jei tokių galimybių neturite, piktžoles išnaikinti galėsite ir iš sudygusios vejos, tik reikės daugiau pastangų.

Svarbiausi darbai – dirvožemio lyginimas ir volavimas. Lyginkite skersai ir išilgai, tada palaistykite, palaukite, kol dirvožemis išdžius, ir vėl išlyginkite. Tada dirvą suvoluokite. Procesą kartokite tiek kartų, kol dirvoje įsispaudžia ne gilesnės pėdos nei pusė centimetro.

Kai pasiekėte tinkamą pagrindo kietumą, viršutinį dirvožemio sluoksnį lengvai supurenkite ir sėkite sėklas.

Kokias sėklas rinktis?

Sėklų pasirinkimas šiandien yra, palyginti, platus. Tačiau rinktis reikia pagal vejos augimo vietą, dirvožemio sudėtį ir kitas sąlygas.

Jei veja augs šešėlyje, rinkitės vejos sėklų mišinį Hortnas Shadow, jei veja bus itin intensyviai naudojama – Sport, jei dirvožemis yra labai sausas – Sahara/ Sandy, jei Jums reikalinga veja, atspari sunkioms dirvožemio sąlygoms – Roadside, jei galėsite skirti mažai laiko vejos priežiūrai – Gazon. Tačiau populiariausias vejos sėklų mišinys individualiems sklypams prie gyvenamųjų namų yra Hortnas Universal. Visus šiuos sėklų mišinius rasite čia: https://www.nojus.lt/vejos-seklos

Vejos sėklas berkite tolygiai dvejomis kryptimis: skersai ir išilgai sėjamojo ploto. Tolygiai pasėti rankomis yra sudėtinga, todėl rekomenduojama naudoti specialius barstytuvus. Pasėjus sėklas grėbliu švelniais judesiais reikia sumaišyti su viršutiniu dirvožemio sluoksniu, suvoluoti ir palaistyti. Laistykite labai atsargiai, kad neišplautumėte sėklų, tačiau neleiskite dirvai ir perdžiūti.

Taigi, naujos vejos įrengimo darbų nereikia bijoti, jei remsitės specialistų patarimais. Tinkamai paruoškite dirvą, pasirinkite kokybiškas vejos sėklas ir apsišarvuokite kantrybe. Neskubėkite ir galėsite mėgautis tolygia, sveika ir dekoratyvia veja.

Žymos: ,