Morkų laikymas žiemai

Traškiomis morkytėmis pasimėgauti gerai ne tik zuikiams iš pasakų. Ši vitamino A gausi daržovė puikiai tinka ir žmonėms. Smagu kai jos šviežios ir tiesiai iš daržo, o kaip morkas išlaikyti per žiemą, kad jos neprarastų nei savo išvaizdos, nei naudingų savybių?

Nerekomenduojama morkų nukasti labai anksti. Nusistovėjus šiltiems orams, jų šakniavaisiai labai greitai apvysta. Tačiau ir ankstyvosios šalnos morkoms kenkia. Tad šias daržoves geriausia būtų nurinkti rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje, kol dar neužėjo pirmosios šalnos.

Per žiemą morkas geriausia laikyti patalpose, kur nuolatinė oro temperatūra siekia 1 ºC šilumos, o santykinis oro drėgnumas 90-95 proc. Saugyklose privalo būti įrengta ventiliacija, kad morkų šakniavaisius pasiektų oras.

Morkas, prieš sudėdami į saugyklas, pradžiovinkite, kelias valandas palaikę lauke, o lapus nupjaukite lygiai su šakniavaisio viršumi, kad negalėtų ataugti pumpurai. Rūsiuose morkas galima laikyti ir supiltas į neperšąlančius kaupus, taip pat ir duobėse.

Kiti būdai morkoms per žiemą saugoti

Dar vienas būdas morkoms išlaikyti per žiemą, tai užpilti jas spyglių ar svogūnų lukštų antpilu. 50 – 100 g spyglių ar svogūnų lukštų užpilkite 1 litru vandens. Palaikykite 5 dienas. Morkas pamirkykite paruoštame tirpale ir drėgnas perneškite į saugyklą.

Morkos, kaip ir kiti šakniavaisiai gali būti laikomos smėlyje, durpėse ar susluoksniuotos. Laikykite jas vėsioje, drėgnoje, neįšąlančioje vietoje, pastovioje 0-4 laipsnių temperatūroje. Kaip konteineris puikiausiai tiks medinė dėžė.

Jos dugne paskleiskite smėlio, durpių ar pjuvenų sluoksnį, ant jo uždėkite neplautas, bet apdžiovintas (ne šlapias) morkas. Tada užpilkite tuo pačiu smėlio, durpių ar pjuvenų sluoksniu ir dėkite daržoves toliau. Kai dėžė bus pilna, uždenkite ją orui nelaidžiu dangčiu.