Pūpsantį pilvotą moliūgą galima išvysti kone kiekviename darže, nes kad ir kokia būtų vasara, šių daržovių derlius dažniausiai nenuvilia šeimininkų. Tačiau užauginti yra tik pusė darbo, reikia suskubti ir laiku nuimti derlių.
Moliūgų derlius nuimamas tada, kai pamažu pradeda gelsti medžių lapai – nuo rugpjūčio pabaigos iki spalio pabaigos. Tačiau jei dvejojate ar Jūsų daržovės tikrai subrendo, pateiksime Jums kelias gudrybes, padėsiančias patikrinti, ar jau atėjo metas moliūgą nuskinti:
- Pasibaigus moliūgų augimo etapui, jų koteliai išdžiūsta ir sukietėja. Jeigu kotelis visai sumedėjo, galite nedelsdami raškyti moliūgą.
- Kad moliūgas sunokęs, rodo ir sodri jo spalva. Pabelskite – sunokęs žieminis moliūgas skamba lyg būtų tuščiaviduris.
- Nepamirškite, atėjus pirmosioms šalnoms, moliūgus skinti jau per vėlu. Tad nedelskite per ilgai!
- Maistui skirtiems moliūgams (greitam sunaudojimui) nereikėtų leisti peraugti, vaisius reikia skinti kol dar jauna odelė.
- Ilgesniam laikymui bei dekorui geriausia imti pilnai subrendusius vaisius, kurių odelė storesnė. Tai patikrinti galima nagu braukiant per odelės paviršių. Jeigu nėra pažeidimo, nelieka rėžio, moliūgas tinkamas, o jei lieka pažeidimas, šis moliūgas skirtas greitam sunaudojimui.
Kad moliūgai kuo ilgiau išliktų švieži, juos reikia nupjauti ryte kartu su 5 – 6 cm ilgio vaiskočiais. Skindami stenkitės moliūgų nepažeisti. Jeigu suspausite ar kitaip pažeisite, gali prasidėti puvimo procesas. Tada šią daržo gėrybę teks suvartoti labai greitai. Nuskintus moliūgus reikia kruopščiai nuplauti, kad dirvos likučiuose nesidaugintų bakterijos ir mikrobai. Saugoti geriausia sausoje, gerai vėdinamoje vietoje. Saugojimui moliūgus reikia išdėlioti lentynose arba dėžėse, kad vienas su kitu nesiliestų, vaiskočiais į viršų.
Gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje, moliūgai išsilaiko 4-6 mėnesius ar net iki pavasario.