METAS SĖTI MORKAS

Morkos yra itin populiarūs šakniavaisiai, auginami beveik kiekviename darže, o pagal suvartojimą – tai antros daržovės po bulvių. Morkos yra puikus pasirinkimas, nes jose gausu karotino ir kitų vitaminų bei mineralinių druskų, labai naudingų žmogaus organizmui. Gegužės mėnuo – puikus metas sėti morkas. Tačiau, ar žinote, kaip tai padaryti tinkamai, kad džiugintų gausus ir kokybiškas morkų derlius?

Kokias morkas sėti?

Morkos pagal šakniavaisių formą yra skirstomos į grupes, populiariausios yra Nantes, Amsterdam, Flakker, Berlicum.

Nantes 2 ir Nantes 5 yra populiariausios Nantes tipo morkų veislės. Abiejų veislių morkos yra vidutinio vėlyvumo, jų vegetacijos trukmė 100–115 dienų, stambiais cilindro formos šakniavaisiais buku galu, tinkamos sėti ankstyvajam žalumyniniam derliui, konservuoti ir trumpai laikyti.

Amsterdam 2 – populiariausia Amsterdam tipo morkų veislė. Tai ankstyva veislė, šakniavaisiai yra cilindro formos buku galu, turi mažą šerdį, minkštimas raudonas ir sultingas. Morkos tinkamos šviežiam vartojimui ir trumpam laikymui.

Flakker morkų veislė – vėlyva ir labai derlinga, vegetacijos periodas yra 115–120 dienų. Šakniavaisiai yra cilindro formos, stambūs – net 25 cm ilgio, turi ryškiai oranžinį minkštimą. Veislė yra tinkama laikyti per žiemą.

Berlicum 2 – populiariausia Berlicum tipo morkų veislė. Ši veislė yra vidutiniškai vėlyva, šakniavaisiai yra cilindro formos su aštriu galu, turi švelnią ir traškią šerdį. Morkos tinka laikyti per žiemą.

Kaip sėti morkas?

Morkos yra ilgadieniai augalai, geriausiai augantys, kai diena yra ne trumpesnė nei 12 val. Todėl gegužės mėnuo – tinkamiausias laikas sėti morkas.

Morkos geriausiai auga priesmėlio ir lengvo priemolio humusingoje, purioje, nepiktžolėtoje, optimalaus rūgštingumo (5,5–7 pH) dirvoje. Morkos labai jautrios drėgmei, ypač pirmąjį mėnesį, todėl jas reikia laistyti dažnai, bet negausiai. Geriausia morkas laistyti anksti ryte, siekiant apsaugoti nuo grybelinių ligų.

Morkų sėklos yra labai smulkios ir lėtai dygstančios, todėl rekomenduojama kartu su morkomis sėti greičiau dygstančias daržoves – salotas arba ridikėlius, kurie sudygę pažymės eiles ir bus galima anksčiau ravėti ir purenti pasėlį. Taip pat morkų sėklas galima sumaišyti su sausu smulkiu smėliu, taip morkas nepasėsite per tankiai.

Morkas sėti reikia į eiles paliekant 20 cm tarp eilių, sėkite labai negiliai, vos 0,5–1,5 cm gylyje.

Taigi, morkos yra naudingos mūsų organizmui, plačiai pritaikomos, lengvai išsilaiko per žiemą, todėl tikrai verta jas auginti patiems. Išsirinkite morkų sėklas čia: https://www.nojus.lt/darzoviu-seklos/morkos

Žymos:
This entry was tagged .