LELIJOS: SODINIMAS IR PRIEŽIŪRA

Lelijos – itin puošnios, seniai auginamos ir liaudies dainose apdainuotos gėlės, įvairiausiais žiedais žydinčios antroje birželio pusėje arba liepos mėn. Tai daugiametės svogūninės gėlės, vienoje vietoje augančios iki 5 metų. Toje pačioje vietoje auginant ilgiau pradeda vešėti lapai ir suprastėja žiedai. Todėl reikia lelijas perkelti į kitą vietą. Taigi, kaip sodinti lelijas ir kaip jas prižiūrėti?

Lelijų sodinimas

Lelijas sodinti galima tiek vasarą, tiek rudenį, tačiau, jei pernai nesuspėjote to padaryti ir dar šiemet norite grožėtis spalvotais dideliais žiedais, sodinti galite ir pavasarį. Lelijos dauginamos sėklomis arba svogūnėliais. Tačiau ne visos lelijų rūšys, išaugintos iš sėklų, išlaiko rūšines savybes, o išaugusios iš svogūnėlių šių savybių nepraranda. Baltosios lelijos taip pat gali būti dauginamos stiebais.

Lelijos puikiai auga derlingoje, purioje ir, svarbiausia, drėgnoje, bet nepermirkusioje dirvoje, labiausiai mėgsta saulėtą ir šiltą vietą. Prieš sodinimą atidžiai apžiūrėkite lelijų svogūnėlius ir sodinti ruoškite tik sveikus, nepažeistus, neperdžiuvusius. Prieš sodinimą 18–24 val. svogūnėlius pamerkite į 0,1 proc. fungicido tirpalą arba nestiprų kalio permanganato tirpalą.

Lelijų svogūnėlius sodinkite 20–25 cm gylyje 10–15 cm atstumu vienas nuo kito. Tačiau išskirtinės yra baltosios lelijos: jas sodinti reikia tik 3–5 cm gylyje. Padarykite reikiamo gylio duobutę, supilkite smėlio kauburėlį, ant jo padėkite lelijos svogūnėlį ir duobutę užžerkite žemėmis.

Lelijų priežiūra

Lelijų auginimas ir priežiūra nėra sudėtinga ir nereikalauja daug laiko bei žinių. Svarbu palaikyti optimalią drėgmę, bet neperlieti, vengti ant dirvos nusistovėjusio vandens.

Kai tik pasirodo pirmieji lelijų daigai, lelijas rekomenduojama palaistyti kalio permanganato tirpalu, supurenti dirvą ir patręšti azotinėmis trąšomis. Būtinai dirvožemį purenkite atsargiai ir nepažeiskite lelijų svogūnėlių, nes pažeidus juos lelijos šiais metais nepražys.

Sodinimo metu dirvą, o vėliau vasaros metu augalus reikia tręšti mineralinėmis trąšomis, kurių sudėtyje yra fosforo ir kalio. Specialistai dalinasi patarimu: keletą kartų per sezoną lelijas pabarstykite pelenais, kurie skatina didesnių žiedų formavimąsi ir didina gėlių atsparumą ligoms.

Taigi, nors lelijos atrodo tikros gėlyno karalienės, iš tiesų, jų priežiūra nėra sudėtinga. O žiedų dydžių, formų ir spalvų gausa – itin plati, todėl tikrai rasite savo darželiui tinkamiausią.

Žymos: