Laikas daiginti paprikas auginamas tiek šiltnamyje, tiek lauke

Dauguma mėgsta paprikas, tačiau dažnai nesiryžta jų auginti. Tačiau paprikų auginimas nėra sudėtingas, jis labai panašus į pomidorų – paprikos daiginamos, o vėliau perkeliamos į augimo vietą. Paprikų kaip ir pomidorų yra labai plati įvairovė: nuo spalvų ir formų iki skonių. Taip pat auginimo sąlygų.

Paprikos gali būti auginamos tik šiltnamyje, šiltnamyje arba vazone, šiltnamyje ir lauke arba šiltnamyje ir lauke po danga. Populiariausios paprikų veislės yra auginamos šiltnamyje arba lauke po danga, pavyzdžiui, Paradise H, California Wonder, Fatima ir Sweet Chocolate.

Paradise H – tai vidutinio ankstyvumo paprikų veislė, kurią daiginti ir sudygusius daigus sodinti reikėtų vasario–gegužės mėnesiais. Derliumi galima džiaugtis liepos–rugsėjo mėnesiais. Nėra labai reiklios, dera ir mažiau saulės apšviestoje vietoje. Vaisiai stambūs, sveria apie 220 g, sodriai raudoni, mėsingi, aromatingi, skanūs.

California Wonder – tai labai populiari vidutinio ankstyvumo derlinga paprikų veislė, kuri daiginama kovo antroje pusėje, o daigai sodinami birželį. Geriausia daiginti plėvele uždengtame puodelyje, tačiau iki sudygimo reikia nepamiršti ja nuimti ir daigus pravėdinti. Daigams sudygti optimaliausia yra +22–25° C temperatūra, po to temperatūrą reikėtų mažinti, kad daigai neperaugtų. Paprikų daigai auga palyginti ilgai, apie 60–80 dienų, geriausia sodinti vyresnius daigus, taip bus užtikrinamas ankstesnis ir ilgesnis derlius. Augalas neaukštas – apie 60–70 cm. Vaisiai stambūs, sveria apie 230 g, mėsingi, aromatingi, skanūs. Paprikos pradžioje būna žalios, o vėliau paraudonuoja.

Fatima – tai vidutinio ankstyvumo paprikų veislė, daiginti pradedama jau vasarį, tačiau tai daryti galima iki gegužės mėnesio, o derlius vedamas liepos–rugsėjo mėnesiais. Mėgsta gerai saulės apšviečiamą dirvą. Vaisiai stambūs, sveria apie 240 g, sodriai raudoni, mėsingi ir aromatingi, labai skanūs.

Sweet Chocolate – tai dar viena vidutinio ankstyvumo paprikų veislė. Veislė egzotiška, nes išsiskiria tamsiai ruda spalva. Daiginti ir sudygusius daigus sodinti reikėtų kovą–balandį, o derlius vedamas rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Augalas žemas – tik 21–40 cm aukščio, vaisius veda po 80 dienų nuo daigų pasodinimo. Šios veislės paprikos mėgsta šiltą, šviesią ir nuo vėjo apsaugotą dirvą. Vaisiai yra vidutinio dydžio, sveria apie 70–90 g, kubo formos, mėsingi, traškūs, saldūs.

Kita populiarus ir ypač daržininkų mėgėjų mėgstamas paprikų auginimo būdas – auginimas šiltnamyje arba lauke be dangos. Tokiu atveju reikėtų rinktis tokias paprikų veisles kaip Trapez, Granova ir Oda.

Trapez – tai ankstyvų paprikų veislė, kurią daiginti ir sudygusius daigus sodinti reikėtų kovo–birželio mėnesiais, o derliumi džiaugtis liepos–rugsėjo mėnesiais. Išdygsta po 14–22 dienų prie +22–25° temperatūros. Mėgstama veislė dėl savo nereiklumo: gali augti mažiau saulės apšviestoje ir vėsesnėje dirvoje. Vaisiai stambūs, 8–10 cm ilgio, sienelių storis – 8–10 mm, ryškiai raudoni.

Granova – dar viena ankstyvųjų paprikų veislė, daiginama jau nuo vasario mėnesio iki gegužės, o vaisius veda nuo rugpjūčio net iki spalio mėnesio, todėl tinkama derinti su kitomis paprikų veislėmis ilgesniam paprikų derliaus sezonui. Vaisius veda ir ne tokiomis palankiomis oro sąlygomis: mažiau apšviestoje ir vėsesnėje vietoje. Šios veislės privalumas – paprikos tinkamos ilgesniam laikymui ir sandėliavimui, ką tinkamai padarius šviežiais vaisiais galima džiaugtis net iki ankstyvo pavasario. Vaisiai dideli, sveria apie 200–220 g, mėsingi, ryškiai raudoni.

Oda – taip pat ankstyva paprikų veislė, kurią daiginti reikėtų kovą, nes šios veislės vegetacijos periodas palyginti ilgas – 70–80 dienų. Vaisius veda liepos–rugpjūčio mėnesiais. Sėklos geriausiai dygsta esant +22–25° C temperatūrai, vėliau tokia temperatūra yra palankiausia augalui augti ir vesti vaisius dieną, o naktį – +17–20° C. Augalas neaukštas – apie 35–50 cm aukščio. Veislė palyginti egzotiška, todėl augalas mėgsta nuo vėjo apsaugotą, saulės atokaitoje esančią dirvą, purią ir maistingomis medžiagomis pripildytą dirvožemį. Vaisiai išsiskiria violetine spalva, vidutiniu dydžiu, sveria apie 70–100 g, jie mėsingi ir saldūs.

Taigi ankstyvas pavasaris, o kartais netgi vasaris, yra tinkamiausias laikas daiginti paprikas, kurios vėliau auginamos tiek šiltnamyje, tiek lauke arba po danga, arba be dangos. Tai užtikrina ankstyvesnį, gausesnį ir ilgesnį derlių. Paprikų pasirinkimas labai platus, todėl patariama derinti keletą veislių.

Žymos: