KOPŪSTŲ ĮVAIROVĖ

Kopūstai – labai plačiai paplitusi ir daug skirtingų rūšių turinti daržovė, mėgstama dėl daugelio priežasčių. Kopūstai gali būti vartojami švieži arba apdoroti, o įdomiausia, kad apdoroti kopūstai beveik nepraranda naudingųjų medžiagų bei savybių. Taip pat kopūstai yra atsparūs šalčiui bei pažeidimams, yra derlingi, lengvai transportuojami ir tinka sandėliuoti per žiemą. Kopūstai gali būti gūžiniai, ropiniai arba žiediniai. Kokiomis savybėmis jie pasižymi ir kaip juos sėti?

Gūžiniai kopūstai

Gūžiniai kopūstai yra populiariausi ir auginami dažniausiai, žalias arba raudonas jų galvas galima pamatyti beveik bet kuriame darže. Neįtikėtina, tačiau nėra nei vieno dabar žinomo vitamino, kurio nebūtų gūžinio kopūsto sudėtyje, o vitamino C jame tiek pat, kiek yra apelsinuose arba citrinose.

Kopūstai lengvai prisitaiko prie augimo vietos, tačiau tinkamai ją parinkus, galite tikėtis gausesnio ir kokybiškesnio derliaus. Gūžiniai kopūstai mėgsta silpnas priemolio arba priesmėlio dirvas, labai svarbu, kad ji nebūtų užmirkusi.

Gūžiniai kopūstai gali būti sėjami arba auginami iš daigų. Į lauko dirvą sodinti kopūstus reikia daigais, užaugintais daigyklose. Daigams auginti sėklas sėti galima jau kovo pabaigoje. Šiltnamyje gūžinius kopūstus galima sėti tiesiai į dirvą. Vėlyvųjų veislių kopūstus tiesiai į dirvą lauke galima sėti jau balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje.

Žiediniai kopūstai

Žiediniai kopūstai dar vadinami kalafiorais. Šie kopūstai – itin tinkami vaikams ir ligoniams, taip pat visiems, norintiems numesti svorio, nes jie turi lengvai virškinamų baltymų ir mažai ląstelienos. Žiediniuose kopūstuose taip pat gausu vitaminų C, B1, B2 ir K. Žiediniuose kopūstuose yra mažiau ląstelienos nei gūžiniuose kopūstuose, todėl jie yra geriau virškinami.

Jei gūžinių kopūstų auginimas yra labai paprastas ir nereikalaujantis ypatingų žinių, tai žiedinių kopūstų auginimas, priešingai, reikalauja daug dėmesio ir žinių. Jie yra reikliausi iš visų kopūstų rūšių.

Žiediniai kopūstai kaip ir gūžiniai yra auginami iš sėklų arba daigų. Jų sėja yra tokia pati kaip ir gūžinių kopūstų. O, štai, auginimas turi savų niuansų.

Ropiniai kopūstai

Ropiniai kopūstai dar vadinami kaliaropėmis. Jie yra daug maistingesni už gūžinius kopūstus. Mes dažniausiai vartojame tik apvalius stiebus – stiebagumbius, tačiau reikėtų vartoti ir ropinių kopūstų lapus, nes jie yra maistingesni už stiebus. Kaip ir kituose kopūstuose kaliaropėse yra gausu vitamino C ir mineralinių medžiagų.

Ropiniai kopūstai yra auginami nesunkiai kaip ir gūžiniai kopūstai, net ir dirva jiems ruošiama taip pat. Auginti reikia kaip ir visas kitas kopūstines daržoves: sėti sėklomis arba auginti iš daigų.

Taigi, dažniausiai kai kalbame apie kopūstus, įsivaizduojame dažniausiai auginamus gūžinius kopūstus, tačiau, iš tiesų, kopūstų įvairovė yra labai plati. Todėl išsirinkti, kokias rūšis auginti savo darže nėra sunku, tereikia įvertinti savo poreikius ir laiką, kurį galėsite skirti jų priežiūrai.

Žymos: