Visus džiugina graži ir išpuoselėta veja, tačiau kitiems atrodo, kad užtenka tinkamai apdirbti žemę, pasirinkti kokybiškas vejos sėklas ir veja jau bus tokia. Iš tikrųjų, norint prie namų turėti dekoratyvią veją reikia įdėti nemažai pastangų. Tačiau visas darbas, pastangos ir laikas atsiperka, kai vasarą galime basomis kojomis vaikščioti po sveiką ir gražią veją. Nepaisant to, nemaža dalis žmonių vis dar daro tas pačias klaidas. Taigi, kaip prižiūrėti veją ir kokių klaidų nebekartoti?
Netinkamai pjaunama veja?
Atrodo, kad tai keistas klausimas, nes kaip galima netinkamai veją pjauti? Ypač šiandien, kai yra daugybė įvairios technikos, palengvinančios sodo darbus.
Pirmiausia, vejapjovės ašmenys turi būti pakankamai aštrūs, todėl juos prieš vejos pjovimo sezoną reikia patikrinti ir, esant reikalui, pagaląsti. Neaštrūs vejapjovės peiliai veją ne pjauna, bet skabo, todėl veja atrodo nesveika ir išdžiūvusi, tampa mažiau atspari ligoms, kenkėjams ir piktžolėms.
Taip pat negalima vejos nupjauti per žemai, įprastai, reikia palikti mažiausiai 3–4 cm. Maistinės medžiagos kaupiasi vejos žolių lapuose, kuriuos nupjovus per žemai pašalinama daug maistingųjų medžiagų, kurioms atsistatyti vejai reikės daugiau laiko. Per šį laiką veja yra labai pažeidžiama ir gali lengvai nudžiūti, apsikrėsti ligomis, ją gali užpulti kenkėjai ir piktžolės.
Taip pat dažnos vejos pjovimo klaidos – nereguliarus pjovimas ir šlapios vejos pjovimas. Nereguliarus vejos pjovimas skatina kenkėjų ir ligų sukėlėjų dauginimąsi vejoje, piktžolių vešėjimą, o šlapios vejos pjovimas – tai, kad kemšasi ir taip gadinama vejapjovė.
Vejos laistymo klaidos
Geriausia veją laistyti anksti ryte, ypač karštomis vasaros dienomis, kai dėl karščio vanduo greitai išgaruoja. Palaisčius ryte iki karščiausio dienos meto veja dar spėja sugerti visą reikalingą drėgmę. Dieną laistant veją visas vanduo išgaruoja ir veja nepalaistoma, o vakare – drėgmė užsilaiko ant vejos, todėl permirksta. Tiek vienu, tiek kitu atveju vejai labiau pakenkiama nei padedama: veja arba išsausėja, arba permirksta, ją aktyviau puola ligos, kenkėjai ir piktžolės, ji ruduoja, džiūsta.
Taip pat neretai žmonės veją laisto dažnai, bet ne gausiai, nors geriau laistyti rečiau, bet giliau ir gausiau: drėgmė turėtų pasiekti 10–15 cm gylį.
Kaip tinkamai tręšti veją?
Pagrindinė vejos tręšimo klaida – jos netręšimas, tręšimas ne laiku arba netinkamų trąšų naudojimas. Tręšti veją reikia nuo ankstyvo pavasario iki rudens, kol veja vegetuoja, t. y., aktyviai auga ir vystosi, nes tik šiuo metu veja pasisavina naudingąsias medžiagas.
Veją tręšti reikia, kai žolė yra sausa, o dirvožemis – drėgnas, todėl geriausia tai daryti ryte prieš laistant veją arba prieš lietų, kad trąšos ištirptų ir pasiektų vejos žolių šaknis. Bene svarbiausios vejos trąšos – azoto, kad vejai trūksta azoto išduoda išblyškusi vejos spalva.
Kaip išnaikinti piktžoles?
Piktžolės – didžiausias galvos skausmas, nes jas išnaikinti nelengva. Pastebėjus pirmąsias piktžoles, kol jos nespėjo išplisti visoje vejoje, reikia suskubti jas išnaikinti. Jei tai pavienės piktžolės, nereikia skubėti purkšti visos vejos chemikalais, nes taip bus padaroma daugiau žalos nei naudos. Pradžioje geriausia purkšti tik pavienes piktžoles naudojantis rankiniu purkštuvu.
Taigi, vien veją pasėti neužtenka, norint džiaugtis sveika ir dekoratyvia veja, reikia ją tinkamai pjauti, laistyti, laiku ir tinkamai tręšti bei naikinti piktžoles.
Žymos: trąšos