Kalijos – vasaros šauklės

Kalija – daugiametė šakniastiebinė dekoratyvi gėlė, kilusi iš Pietų Afrikos. Yra pagrindinės šešios rūšys, iš kurių yra išvesta daugybė mišrūnių. Kalijos pasižymi dideliais, ryškiai žaliais, ilgakočiais lapais ir į burbuolišką žiedyną susisukusiais, standžiais ir kvepiančiais žiedais. Kažkada auginamos buvo tik baltos kalijos masyviais žiedais, tačiau dabar galimas augalo aukščio, žiedų dydžio ir spalvos pasirinkimas. Spalvos vyrauja nuo šviesiai geltonos iki sodriai raudonos spalvos, nes turi dvi dedamąsias – geltoną ir rausvą spalvą.

Kalijos ilgai žydi, nuskinti žiedai ilgai išsilaiko, todėl labai mėgstamos komponuoti į puokštes. Šios gėlės lengvai auginamos, nereikalaujančios daug priežiūros ir nesunkiai dauginamos. Kalijos lengvai peržiemoja, yra pakančios šalčiui ir saulei, mėgsta drėgmę, tačiau turi ir sausros periodą, anksti pražysta.

Kalijos sodinamos kovą–gegužę, o žydi, dažniausiai, birželį–rugpjūtį. Sodinti reikia į bet kokios rūšies gruntą, tačiau jis turi būti ne per drėgnas, esant reikalui, galima pridėti humuso, o pasodinus iš karto reikia palaistyti. Sodinti reikia į 10 cm gylį, o tarp svogūnėlių palikti mažiausiai 20 cm tarpą. Labai svarbu reguliariai laistyti ir palaikyti drėgmės lygį, tačiau neperlieti, kad nepradėtų pūti šakniastiebiai. Geriausiai auga saulėtoje vietoje, tačiau pakenčia ir pavėsį, bet negavusios saulės kalijos gali ištįsti ir mažai žydėti. Dažniausiai augalas užauga iki 21–40 cm aukščio, tačiau yra veislių, kurios pasiekia 61 cm ir daugiau aukštį, todėl pagal poreikį aukštai išaugančias kalijas augimo metu rekomenduojama paremti.

Kalijos turi vadinamąjį poilsio periodą, kuris trunka apie du mėnesius, kai augalą reikia laikyti sausai ir leisti lapams nudžiūti. Pats augalas nežūna ir po to pradeda leisti naujus lapelius, tada reikia vėl pradėti laistyti. Prieš prasidedant šalnoms, dažniausiai, rugsėjo mėnesį kalijos iškasamos ir persodinamos į vazonus, kurie laikomi vėsiame šiltnamyje arba kambaryje. Šaltuoju metų laiku puikiai žydi ir vazone, o keičiant temperatūras kalijos gali žydėti ištisus metus, išskyrus sausros periodą. Auginant namuose reikia palaikyti apie 18–20°C pastovią temperatūrą ir nuolat vėdinti kambarį.
Šios pavasarinės gėlės papuošia bet kuriuos namus arba sodus, tačiau kartais yra vis tiek pamirštamos gėlių augintojų. Tačiau pasirinkus auginti kalijas nesigailėsite, o rinktis tikrai yra iš ko, nes yra nemažas veislių pasirinkimas, pavyzdžiui, kalijos ALBOMACULATA, PICCASO, CARMIN RED, REHMANII, BLACK EYED BEAUTY, BLACK MAGIC, CRYSTAL BLUSH ir kitos.

Žymos: