KAIP PARUOŠTI BRAŠKYNĄ ŽIEMAI?

Braškės – uogos, kurias mėgsta visi, ypač, jei jas užsiauginame patys savo sode. O ar derlius bus sėkmingas priklauso nuo to, ar tinkamai paruošėme braškes žiemai ir ar jos sėkmingai peržiemos. Todėl dalinamės patarimais, kaip žiemai paruošti braškių kerelius, kaip braškyną mulčiuoti ir apsaugoti nuo šalčių.

Ar reikia nupjauti braškių kerelių lapus?

Po derliaus nuėmimo braškės pradeda intensyviai auginti naujus lapus, ūsus ir šaknis, jie auga iki rudens pradžios, o vėliau prasideda žiedinių pumpurų diferenciacija (žiedų formavimasis), kuri tęsiasi iki vegetacijos pabaigos.

Vienas iš pagrindinių klausimų, ką daryti su braškių kereliais – ar ruošiant braškyną žiemai reikia nukirpti braškių lapus ir ūsus. Vieni teigia, kad tai padidina kitų metų braškių derlių, kiti, priešingai – kad sumažina. Specialistai rekomenduoja, vis dėlto, sveikų kerelių neapkirpinėti, tačiau pažeistus lapus nukirpti. Ūsus nukirpti galima, jei neplanuojate braškyno plėsti, nes ūsai sunaudoja daug augalui reikalingų maisto medžiagų, nors, nedauginant braškių, naudos neduoda.

Kaip braškes mulčiuoti ir apsaugoti nuo šalčio?

Blogiausia žiema braškėms – kai oras stipriai atšąla, tačiau nėra sniego, kuris gali apsaugoti braškes kaip papildomas uždengimas. Todėl rekomenduojama braškyną žiemai papildomai apsaugoti nuo šalčio, ypač, jei braškės pasodintos vėliau ir dar nėra visiškai prigijusios, todėl yra jautresnės neigiamam aplinkos poveikiui. Apsaugai labiausiai tinka agroplėvelė.

Jei agroplėvelė – tik rekomenduojama, tai mulčias – būtinas. Jei braškynas apdengiamas papildomai, mulčiuoti galima plonesniu sluoksniu, jei papildoma apsauga nenaudojama, reikia storesnio mulčio sluoksnio.

Mulčiuoti galima šiaudais arba kitomis žolėmis, tačiau labai svarbu, kad tarp jų nebūtų piktžolių, nes toks mulčiavimas turės daugiau žalos nei naudos. Taip pat galima naudoti durpes ir kitus specialius mulčius, užtikrinančius Jūsų braškių apsaugą nuo šalčio.

Tačiau ruošiant braškyną žiemai, svarbu ir pasirūpinti, kad po mulčio sluoksniu arba agroplėvele, braškėms užtektų maistinių medžiagų, todėl prieš žiemą svarbu braškes patręšti.

Taigi, jei kitais metais norite sulaukti daugiau uogų, norite, kad jos būtų didesnės ir kokybiškesnės, būtina rudenį tinkamai braškyną paruošti žiemai. Be to, jei braškyną papildomai apdengsite agroplėvele, galite tikėtis sulaukti braškių keliomis savaitėmis anksčiau nei įprasta.

Žymos: