Pavasarinės svogūninės gėlės, pavyzdžiui, tulpės, narcizai, hiacintai ir lelijos, akis džiugina nuo ankstyvo pavasario, joms nereikia ypatingų sąlygų augti ir žydėti, tačiau visos šios gėlės turi vieną bendrą priežiūros ypatybę – nužydėjusius pavasarinių svogūninių gėlių svogūnėlius reikia iškasti, paruošti kitam žydėjimo sezonui ir vėl pasodinti į dirvą. Kaip ir kada tai padaryti?
Aklai nesekite kalendoriaus
Vieni teigia, kad svogūnines gėles reikia iškasti liepos mėnesį, kiti – rugpjūtį, tačiau patyrę gėlininkai pataria aklai nesivaikyti tam tikro mėnesio, o stebėti orus ir pačias gėles.
Gėlių svogūnėlius iškasti reikia sausą dieną, kai dirva nėra drėgna, o svogūnėliai nepermirkę. Taip ir iškasti lengviau, ir mažesnė tikimybė pažeisti svogūnėlį. Visas svogūnines gėles iškasti reikia, kai lapai nudžiūsta ir pageltonuoja. Tulpes geriausia iškasti, kai pageltonuoja 2/3 jų lapų ilgio, tačiau lapai dar nėra visiškai nuvytę, o štai narcizus ir hiacintus – kai pradeda džiūti ne tik lapai, bet ir senos šaknys ant svogūnėlių.
Nors rekomenduojama pavasarines svogūnines gėles persodinti kasmet, tačiau pagal situaciją, ypač, jei vasara šilta ir sausa, gėles, ypač mažus jų svogūnėlius, persodinti galima kas du metus. Tačiau, jei vasara drėgna ir šilta arba drėgna ir šalta, nepersodinus, galima prarasti daug gėlių svogūnėlių.
Svarbu nepažeisti svogūnėlių
Persodinti pavasarines svogūnines gėles reikia, nes, svogūnėlių neiškasus, gėlės priaugina labai daug svogūnėlių, jie lipa vienas ant kito, keras suželia, dėl to žiedai smulkėja, lapų mažėja ir gėlė gali žūti.
Iš dirvos svogūnėlius reikia iškasti su visais naujai susiformavusiais svogūnėliais, dar vadinamais vaikais. Tai geriausia atlikti naudojant kastuvą buku kraštu: užkabinkite žemę šiek tiek giliau nei dirvoje yra svogūnėlis ir meskite ją į laisvą lysvės vietą. Senus lapų ir žiedų likučius atsargiai nupjaukite arba nulaužkite, rankomis atsargiai nuvalykite senus rudus svogūnėlių lukštus, nuplaukite po tekančiu vandeniu, o, esant reikalui, nuskalaukite kalio permanganato tirpalu.
Atlikus šiuos darbus, iškastus pavasarinių svogūninių gėlių svogūnėlius laikykite dėžėse, geriausia, medinėse, kuriose laisvai cirkuliuotų oras, kol svogūnėliai išdžius. Vėliau vėl nuvalykite senus lukštus, šaknų ir lapų liekanas, atskirkite vaikus. Pagal dydį sudėliotus svogūnėlius laikykite iki kito sodinimo sezono.
Taigi, jei norite gražiausiomis pavasarinėmis gėlėmis džiaugtis kiekvieną pavasarį, turite kasmet perkasti gėlių svogūnėlius ir tinkamai juos paruošti kitam sodinimo sezonui.
Žymos: Pavasarinės svogūninės gėlės