Ką daryti, jei agurkai žydi, bet nemezga vaisių?

Agurkų sodinimas šiltnamyje – tai tik didelio darbo pradžia. Norint, kad augalai būtų sveiki ir vestų gausų derlių, jų augimui būtinos kuo palankesnės sąlygos. Tam reikia ne tik žinių ar pastangų, bet ir meilės šiems augalams. Dažnai daržovių augintojai skundžiasi, jog agurkai žydi, bet nemezga vaisių, krinta žiedai, gelsta užuomazgos, augalai vysta ir pan. Kodėl taip nutinka?

Beveik kasmet agurkų augintojai pastebi, jog augalai gausiai žydi, mezga daug užuomazgų, tačiau didelė jų dalis, neužaugusi iki vaisiaus, sudžiūsta ir nukrenta. Tad, nors augalai atrodo sveiki, gražūs ir vešlūs, deja, iš šiltnamių tenka grįžti tuščiais krepšiais. Šiuo klausimu augintojai ir mokslininkai vieningai sutaria, kad prasto agurkų derliaus priežastis – nepalankūs orai ir nesubalansuotas tręšimas.

Tad ką daryti, kad agurkai duotų gausų derlių?

Agurkai labai greitai auga ir gana anksti pradeda derėti, todėl reikalauja daug maisto medžiagų.
Vaisių mezgimo ir augimo metu, augalus rekomenduojama tręšti per lapus. Tokiu būdu agurkai tręšiami ne dažniau kaip vieną kartą per mėnesį. Kokias trąšas geriausia naudoti, priklauso nuo augalų būklės. Papildomai tręšti rekomenduojama po ilgo vėsaus oro periodo, kol šaknų sistema negali pakankamai aprūpinti augalo maisto medžiagomis. Masinio vaisių derėjimo metu, ypač veiksminga per lapus agurkus tręšti karbamidu (10-15 g į 10 l vandens). Juo patręšus, gaunamas didesnis derlius. Taip pat puikių rezultatų sulauksite agurkus per lapus patrešę mikroelementų tirpalu.

Agurkėlių užuomazgos gelsta ir krenta tada, kai augalai būna iškankinti ir išsekę po didelių skynimų, kai jiems trūksta maisto medžiagų. Taip pat, šiuos augalus kamuoja šiltnamyje prastai sureguliuotas mikroklimatas. Ypač pavojingi dideli temperatūros ir drėgmės svyravimai, kurių šiltnamiuose be automatinės klimato kontrolės išvengti beveik neįmanoma.

Užuomazgų kritimas iš dalies priklauso ir nuo agurkų veislės. Kai kurių veislių agurkai pažastyse formuoja po 2-3 užuomazgas, o kitų – po 5-7, tad pastarieji augalai dažniau linkę atsikratyti užuomazgų pertekliumi.