IŠPUOSELĖTOS VEJOS PASLAPTYS

Prižiūrėta veja suteikia gražų žalią foną jūsų sodo lysvėms ir kitiems augalams. Taip pat sudaro kontrastą prasiskleidusiems žiedams. Žalia pievelė yra ne tik gražus, bet ir naudingas aplinkos elementas. Žolės kilimas gamina deguonį, garina vandenį ir apsaugo žemės paviršių nuo perkaitimo.

Pirmasis darbas, norint susikurti šalia namų žalią pievutę, yra dirvos paruošimas. Vejos vieta turėtų būti kiek galima lygesnė, paviršiuje nereikia palikti stambių akmenų, grumstų, velėnos likučių. Dažnai pjaunant žolę, iš dirvos pasišalina nemažai azoto, fosforo ir kalio, todėl verta būsimą veją patręšti. Prieš sėją ji dar kartą gerai išlyginama ir suvoluojama.

Svarbu tinkamai parinkti sėklas žolei. Šiuo metu galima įsigyti žolių mišinių, skirtų saulėtoms vietoms, ar šešėliui, žaidimų aikštelėms, stadionams, parkams ar bendro naudojimo plotams – tereikia įvertinti jūsų vejos paskirtį bei poreikius. Žolę, kaip ir kitus augalus, įprasta sėti pavasarį, tačiau pats palankiausias laikas atlikti šiam darbui, yra antra vasaros pusė. Šiuo atveju jūs tikrai turėsite pakankamai laiko dirvos paruošimui.

Veją reikia reguliariai nupjauti. Žoliapjovės peiliai privalo būti pakankamai aštrūs, antraip ji jūsų pievutę tik negražiai apiplėšys. Nevertėtų trumpinti daugiau, nei trečdalio žolės ilgio. Jei žolė paaugo per daug, pjaukite dažniau, bet vis tiek laikykitės “trečdalio taisyklės”.

Vejos tręšimas atliekamas kelis kartus sezono metu. Paprasčiausia yra naudoti specialias kompleksines trąšas. Tręšti, kaip ir sėti, reikia tolygiai, kitaip jūsų veja bus išmarginta tankesnės ir retesnės žolės dėmėmis. Pakankamai maistinių medžiagų gavusi pievelė, bus atsparesnė tiek kaitrai, tiek šalčiui, tiek mindžiojimui. Nupjautos žolės viršūnėlės taip pat gali būti naudojamos kaip trąšos (tiesiog palikite jas ant vejos).

Veją būtina tinkamai drėkinti. Kad žaliasis kilimas atrodytų gaiviai, jį reikia laistyti dažnai, bet saikingai. Jauna veja laistoma dažniau, o susiformavus tankesnei velėnai, laistymas bus retesnis.

Kad į jūsų veją neįsisuktų piktžolės, kurių sėklų paprastai atneša vėjas, patartina naudoti herbicidus. Geriausias laikas tam yra pavasaris ir vasaros pradžia – šiuo metu jos auga intensyviausiai. Jei veja jau pakankamai sutankėjusi, didesnes piktžoles galima išrauti. Kuo tankesnė ir sveikesnė veja – tuo sunkiau joje įsitvirtinti piktžolių sėkloms.

Dar viena vejos grožio procedūra – aeravimas. Aeratoriaus darbas yra pašalinti iš pievelės samanas, senas augalų šaknis, supjaustyti kupstus bei padaryti skylutes dirvožemyje. Po aeracijos, veja gaus daugiau deguonies, sutvirtės jos šaknynas, pagerės trąšų įsisavinimas. Aeraciją pakanka atlikti porą kartų per metus – pavasarį ir rudenį.

Žymos:
This entry was tagged .