GĖLYNO PARUOŠIMAS ŽIEMAI

Vasarą spalvomis džiuginę gėlynai vėlyvą rudenį daug žavesio praranda: gėlės nužydi, lapai nudžiūsta ir nukrenta, todėl dažnai žmonės nukerpa visus stiebus bei lapus ir taip paruošia augalus kitam žydėjimo sezonui. Tačiau nereikia skubėti nukirpti visų augalų. Taigi, kokius augalus nukirpti, o kokius palikti žiemoti nenukirptus? Kokius kitus darbus reikia atlikti ruošiant gėlyną žiemoti?

Kirpti ar nekirpti?

Šiandien itin populiarūs yra žoliniai dekoratyviniai augalai, pavyzdžiui, kraujalakės, gojiniai šalavijai, astilbės ir kiti, kurie turi aiškią ir tvirtą struktūrą, todėl vėlyvą rudenį sudžiuvę ne suglemba, bet ir toliau tvirtai stovi. Tokius augalus nebūtina nukirpti, nes jie, iš dalies, puošia gėlyną, ypač, kai apsitraukia šerkšnu, o svarbiausia – apsaugo kitus žemesnius augalus nuo šalčio. Be to, paliktuose sudžiuvusiuose augaluose galima rasti sėklyčių, kurios yra naudingos įvairiems žiemos paukščiams ir kitiems gyviams.

Antžeminę dalį apkarpyti reikia daugiametėms gėlėms, kurios pavasarį pradeda augti nuo nulio, t. y., atželia iš naujo. Tokios yra dauguma daugiamečių žydinčių gėlių.

Rožių paruošimas žiemai

Atskiros priežiūros reikalauja rožės. Jas būtina apgenėti, tačiau negalima to padaryti per anksti, kad rožės nespėtų atželti dar šiais metais. Geriausias laikas genėti rožes yra spalio–lapkričio mėnuo. Nugenėti būtina pažeistas, taip pat nereikalingas ir bevertes šakeles, nuskinti lapus ir sudžiuvusius žiedus, t. y., palikti tik sveikus ir reikalingus stiebelius ir šakeles. Pažeistos ir nereikalingos šakos naudoja maisto medžiagas, kurios reikalingos pasiruošti žiemai, todėl nenugenėtos rožės gali pavasario nebesulaukti.

Rožes žiemai būtina apdengti, geriausia tai daryti lapkričio mėnesį, kai ateina nuolatiniai šalčiai, nes lengvų šalnų rožės nebijo ir jos neigiamos įtakos rožėms neturi, priešingai, rožės užsigrūdina ir tampa atsparesnės. Rožes reikia uždengti durpių sluoksniu, o ant viršaus rekomenduojama dėti eglišakes ir jas aprišti. Eglišakės gerai praleidžia orą ir neprisigeria drėgmės.

Kiti rudens darbai gėlyne

Rudenį dar galima gėles patręšti, tačiau svarbu rinktis trąšas, kurių sudėtyje nėra azoto, nes azotas skatina augimą, o rudenį tai jau nebeaktualu – dabar svarbiausia, kad stiprėtų augalo šaknų sistema, augalas prisisotintų naudingųjų medžiagų ir pasiruoštų žiemoti. Vėlyvajam tręšimui reikia rinktis fosforo ir kalio trąšas.

Taip pat ruduo – laikas, kai reikia sodinti pavasarį žydinčias svogūnines gėles, apgenėti krūmus ir pašalinti visas augalų liekanas, taip pat lapus iš gėlyno, nes tai tikrų tikriausi ligų židiniai, kurie sparčiai plinta drėgnoje ir vėsioje aplinkoje.

Taigi, dabar pats metas pasirūpinti gėlynais ir paruošti juos žiemai: sodinti svogūnines gėles, genėti rožes, paskutinį kartą tręšti augalus, taip pat pašalinti visas augalines atliekas. Tačiau nereikia į gėlyną su žirklėmis pulti stačia galva ir nukarpyti visų gėlių: dalį jų galite palikti nenukirptas.

Žymos: