FRIGO BRAŠKIŲ DAIGAI – KAS TAI?

Sodininkai iš lūpų į lūpas vis garsiau dalinasi informacija ir rekomendacijomis apie frigo braškių daigus. Dažnam, pirmą kartą išgirdusiems apie frigo, kyla klausimas – kas tai? Kuo frigo daigai yra pažangesni ir kodėl verta juos rinktis? Čia ir dabar apie frigo braškių daigus trumpai ir aiškiai.

Ką reiškia frigo?

Frigo braškių daigai – tai šaldyti braškių daigai, kurie yra iš karto paruošti sodinti į dirvą ir jau po 6–8 savaičių džiaugtis sultingomis ir saldžiomis braškėmis. Šie daigai sukurti siekiant braškių derlių gauti reikiamu metu, be to jį paankstinti ir prailginti. Frigo braškių daigai yra subrandinti po nužydėjimo ir iškasami ramybės periodu – spalio mėnesį, ir laikomi žemoje – -30 °C–-10 °C, temperatūroje iki sodinimo laiko.

Vis sparčiau šie frigo braškių daigai populiarėja ir Lietuvoje, tačiau kitose šalyse jie jau seniai karaliauja populiarumo viršūnėse: Prancūzijoje jie sudaro 92–95 % visų auginamų braškių, o Olandijoje beveik pakeitė remontantines braškes. Šaldyti braškių daigai taip pat plačiai paplitę Vokietijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse.

Frigo braškių daigų ypatybės

Frigo braškių daigai nėra išvaizdūs – tai daigų šaknys ir nedidelis stiebelis, daigai būna be lapų, nes taip daigai nepatiria „streso“ sodinimo metu ir nereikalauja laistymo iš karto po sodinimo, o visos naudingosios medžiagos atitenka šaknims, nes pasodinus būtent joms reikia atlikti svarbiausią darbą – prigyti. Kai daigas sėkmingai prigyja, pradeda sparčiai vesti kerus, lapus, esant pakankamai drėgmės ir šilumos, tuoj pradeda žydėti, o jau po 6–8 savaičių veda vaisius.

Šaldytus braškių daigus sodinti paprasta, tačiau reikia laikytis rekomendacijų ir patarimų – svarbiausias – sodinimo gylis ir tai, kad šaknys negali būti užlenktos, todėl geriau jas patrumpinti, bet ne daugiau nei trečdaliu. Be abejo, svarbu daigus atšildžius pasodinti greitai ir geriau vėsesniu metu. Žinoma, yra būdų, kaip prieš sodinimą „palepinti“ barškių daigų šaknis, kad jos greičiau prigytų ir sparčiau vystytųsi – tai daigų mirkymas vandenyje arba vandenyje su specialiais stimuliatoriais.

Taigi, jei dar nebandėte, tikrai verta išbandyti frigo (šaldytus) braškių daigus, nes jie užtikrina ilgesnį ir ankstesnį braškių derėjimo laikotarpį, kas kiekvienam svarbu, nes kiekvienas mėgsta šias nuostabias vasaros uogas

Žymos: